Топ Новости >

Канализациони системи во сите населени места

  • Понеделник, Мар 12 2018


Од вкупно седумнаесет населени места во општина Гевгелија, седум се' уште немаат никаков канализационен систем. Изградба на канализациони системи во сите населени места е еден од главните приоритети на општината.

За таа цел, општина Гевгелија аплицираше на јавниот повик на Министерството за животна средина со проектот за изработка на техничка документација за изградба на канализациони системи во Ново Конско, Кованец, Петрово, Габрово, Ума, Конско и Серменин.

Приоритет годинава ќе се даде на изградба на канализационен систем со пречистителна станица во Милетково, за кој има изработено комплетна техничка документација.

Преку Југоисточниот плански регион е поднесена апликација за изградба на канализационен систем за Смрдлива вода.

На веќе изградените постоечки канализациони системи во Моин, Мрзенци, Прдејци и Давидово општината планира да ги надогради со прочистителни станици.


СЈО со три нови истраги

Tри истраги за три нови предмети и тоа „Попис“, „Моќник“ и „Актор“

Повеќе

МТСП: Самохраните родители со ниски примања повеќе нема да плаќаат за градинка

Oд денеска сите самохрани родители кои имаат плата и месечни приходи во износ до минималната плата утврдена со Закон, ќе бидат ослободени од плаќање на партиципацијата за сместување на дете во детска

Повеќе

Извештајот за работа на Комуналец вратен на ремонт

Што крие Ревизорскиот Извештај за „Комуналец“ напишан на 53 страници 

Повеќе

Гасоводот ќе минува од Гевгелија кон Неготино

Од Грција кон Македонија гасоводот ќе минува низ Гевгелија до Неготино во должина од 80 километри

Повеќе

МВР: Пронајдено починато лице во Хума

На местото на настанот излегла увидна екипа од Полициска станица Гевгелија и било утврдено дека починатиот бил С.П. 67 годишен од Гевгелија

Повеќе

Зелена нафта за земјоделците

Николовски: Мерката „Зелена нафта“ за земјоделците утре влегува во владина процедура

Повеќе

Путин по четврти пат изгласан за претседател

Со 73 отсто Владимир Путин обезбеди убедлива победа на денешните претседателски избори

Повеќе

Во понеделник Серменинска мала без струја

Четиричасовен прекин од 13 до 17 часот е најавен од ЕВН-КЕЦ Гевгелија

Повеќе

Усвоена завршната сметка на Општина Гевгелија за 2017

Буџетот на Општина Гевгелија за 2017 година според Завршната сметка покажува реализација од само 48,8% од вкупно планираниот буџет, или 427,6 милиони денари од вкупно планирани 875,9 милиони денари

Повеќе

ВИДЕО: Невреме во Охрид

Високи бранови се излеваат од Охридското езеро

Повеќе


 

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.