Започна празничниот поход кон Грција. Утринава Граничниот премин Богородица со зголемена фрекфенција за влез кон Грција
Со донации реконструирана и опремена детската градинка во Богданци
Успението на Пресвета Богородица претставувало инспирација за уметниците уште од најстари времиња
На плоштадот во центарот на Гевгелија на поставена специјална подлога со одбележано кошаркарско игралиште, трибини и кош вечерва започна дводневниот…
Децата од Гевгелија кои се на бесплатно летување во Струга, покрај престојот на езеро имаат и секојдневни активности за рекреација,…
На блага алва кај невестата - е понеделничка завршница на свадбарските традиции од минатото
Плодовите на едно детство во минатиот век речиси невидливи во урбана Гевгелија
Свадбарски обичаи во гевгелиско - дел од македонската народна традиција
Најстариот и најпознатиот гевгелиски мурал, изработен 1959 година, денеска оставен на забот на времето
Страница 13 од 42

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.