2 Мај некогаш беше празничен

Четврток, 02 Мај 2019

Второмајскиот празничен ден е придобивка на работниот народ уште од минатиот век. Него го славеше и нашата држава додека беше во состав на СФРЈ (Југославија) и годините по осамостојувањето на Македонија какo суверена држава.
Така беше се' до 2007 кога владата на Никола Груевски донесе измени на Законот за празниците и воведе нови празници, а 2 Мај го симна од листата на празнични денови.

На социјалните мрежи голем дел од граѓаните побараа враќање на овој ден во рамките на празничниот календар.

Во знак на сеќавање од едно прифатено традиционално празнично време со второмајски пикник во природа, Ве потсетуваме со една фотографија од 1960 година, на локација Вардарски рид, на пољанките под багремовите крошни од ладовина.
Семејната радост е видлива од дружењето, од преполнетата пољанка, од кренатите шишиња во знак за наздравување, во детските насмевки, од прегратките додека се пее омилената песна. И така, со скудна трпеза донесена во кошница, или зембиљ од дома, со зелник, погача, сиренце, лукче, кромидче и некое подготвено ќофте од дома се поминувал денот во радост и песна.

1 Мај беше ден на синдикални собири, награди за најтрудољубивите работници кои се истакнале во текот на годината, а 2 Мај беше секогаш резервиран за празнување со седенка и мезење во природа.

Ако Ви фали овој ден, ние само може да Ве потсетиме дека веќе 12 години по ред не го негуваме, туку е работен, а задолжени за враќање во календарот на државни празници се владините институции кои треба да предложат, а Собранието да го усвои таквиот предлог.


Среќен 2 мај работници, некогашни работници, пензионери, стечајци, нови кандидати за вработувње и сите оние кои се сеќаваат на едно скудно, а среќно време, негувано со децении, згаснато пред 12 години, ама не и во спомените.

 

 

Last modified on Четврток, 02 Мај 2019 - 18:01

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Инфраструктурно улично подобрување во Прдејци

По дводневна акција денеска заврши бетонирањето на уличен крак во населеното

Повеќе

Дезинфекција на јавните површини во Гевгелија

По налог на Општинскиот штаб за заштита и спасување денеска започна да се

Повеќе

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.