Топ Новости

Војници на братството и единството

Сабота, 08 Јуни 2019

Војската на ЈНА беше безбедносниот бедем на тогашна СФРЈ, но и расадник на пријателствата, другарувањата и споделувањето искуства и спомени на некогашните млади момчиња од југословенските републики, од сите краеви на земјата.

Составена од момчиња на возраст од 18 до 27 години, голем дел од младите војници за прв пат после војната престојувале во друг крај, а да не се дома. Морало да се научи редот и дисциплината на воените обуку и дневен распоред, а слободното време се раскажувааше животот во својот крај, какви се девојките, забавите, корзото, спомените. Се делеле цигари меѓу себе, се делеле пакетите храна испратени од дома, погачи, печено месо, пинџур.
Во послевоена Југославија војската се отслужувала 1,5 до 2 години. Покасно се намали воениот рок на 12 месеци.

Времето поминато во касарните на ЈНА ширум државата, во Србија, Словенија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска и Македонија носеше многу спомени, досетки, вицеви, случки од вежбовните активности, надмудрувања како да се добие слободен термин за во град.
Таа војска и тие другарувања оставија нераскинлива врска со многу војнички другари и трајни пријателства на стотици и илјада километри оддалеченост меѓу војниците од разните краишта, републики, со различни верски определби. Сите биле Југословени, војници на ЈНА, Титовата армија.

Да се има војник од семејството беше чест и доказ за машкоста, а посетата на војникот дома повод за посета на фотограф за овековечување на спомените од војска. За девојките спомен дека го чекаат завршувањето на воениот рок на вереникот па да се направи семејна свадба.

Така беше некогаш. За радоста на титовата војска на братството и единството зборуваат и старите црно-бели фотографии со насмеаните лица на војниците со капите на кои стојат црвените петокраки, така наречени „титовки“.
Фотографиите во галеријата подолу се од 50-те години на 20 век со момчиња од Гевгелија.Last modified on Сабота, 08 Јуни 2019 - 16:37

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.