Топ Новости

Војници на братството и единството

Сабота, 08 Јуни 2019

Војската на ЈНА беше безбедносниот бедем на тогашна СФРЈ, но и расадник на пријателствата, другарувањата и споделувањето искуства и спомени на некогашните млади момчиња од југословенските републики, од сите краеви на земјата.

Составена од момчиња на возраст од 18 до 27 години, голем дел од младите војници за прв пат после војната престојувале во друг крај, а да не се дома. Морало да се научи редот и дисциплината на воените обуку и дневен распоред, а слободното време се раскажувааше животот во својот крај, какви се девојките, забавите, корзото, спомените. Се делеле цигари меѓу себе, се делеле пакетите храна испратени од дома, погачи, печено месо, пинџур.
Во послевоена Југославија војската се отслужувала 1,5 до 2 години. Покасно се намали воениот рок на 12 месеци.

Времето поминато во касарните на ЈНА ширум државата, во Србија, Словенија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Хрватска и Македонија носеше многу спомени, досетки, вицеви, случки од вежбовните активности, надмудрувања како да се добие слободен термин за во град.
Таа војска и тие другарувања оставија нераскинлива врска со многу војнички другари и трајни пријателства на стотици и илјада километри оддалеченост меѓу војниците од разните краишта, републики, со различни верски определби. Сите биле Југословени, војници на ЈНА, Титовата армија.

Да се има војник од семејството беше чест и доказ за машкоста, а посетата на војникот дома повод за посета на фотограф за овековечување на спомените од војска. За девојките спомен дека го чекаат завршувањето на воениот рок на вереникот па да се направи семејна свадба.

Така беше некогаш. За радоста на титовата војска на братството и единството зборуваат и старите црно-бели фотографии со насмеаните лица на војниците со капите на кои стојат црвените петокраки, така наречени „титовки“.
Фотографиите во галеријата подолу се од 50-те години на 20 век со момчиња од Гевгелија.Last modified on Сабота, 08 Јуни 2019 - 16:37

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Сугарески на увид на изградбата на патната мрежа во Гевгелија и Богданци

Во текот на летната сезона, додека временските услови погодуваат за работа, на

Повеќе

Караорман ќе добие нова водоводна мрежа

Населбата Караорман, каде годиниве наназад имаше интензивна градежна активност

Повеќе

Обвинителството ја прошири истрагата за „Рекет“ и бара притвор за Катица Јанева

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески денеска на прес конференција одржана

Повеќе

Поделени картички за зелена нафта на земјоделци од општина Гевгелија

Со доделување на картички за набавка на субвенционирано дизел гориво за

Повеќе

Исчезна глечерот ОК во Исланд, за еден ден се стопија 12,5 милијарди тони мраз

Граѓаните на Исланд, но и светот, од вчера се збогуваа со глечерот Окјоклур,

Повеќе

Пожарот во гевгелиско изгоре 100 хектари нискостеблеста шума и земјоделски

Пожарот што вчера ги зафати површините со земјоделски насади, полето кај

Повеќе

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.