Се оградува Детската градинка во Миравци

Среда, 19 Јуни 2019

После долго време просторот, двориштето кое е наменето за престој и игра на децата од Детската градинка во Миравци ќе биде оградено во целост. Веќе се поставуваат оградни елементи и 50 метри од оградната линија е веќе завршенa. Работите на терен продолжуваат се' до конечно обликување на оградата која освен физичка пречка за непоканетите посетители на двориштето, (особено во вечерните часови) ќе има и визуелна порака дека се работи за простор за престој на деца. За тоа се погрижија неколку креативци кои предложија на оградните елементи да бидат поставени апликации од цртани јунаци кои ги знаат децата, животни за кои учат, домашни миленичиња кои ги среќаваат во секојдневието.

Жителите на Миравци и вработените кои посветено го одобруваат овој проект изразуваат надеж дека со оградата ќе се спречи несовесниот престој на лица кои оставаат отпад во дворот на градинката и дека нејзината украсна форма ќе ги натера да помислат на децата и потребата од зачувување на чист простор за нивен престој во детската градинка.

Од локалната самоуправа најавено е и асфалтирање на улицата „Климент Огридски“ во Миравци која се протега се' до Детската градинка.


Last modified on Среда, 19 Јуни 2019 - 14:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нова група јасли во Детската градинка во Миравци

Во полн ек се подготовките за реновирање, адаптација и опремување на просторот

Повеќе

Честит 11 октомври!

Денот на народното востание на македонскиот народ 11 октомври денеска се

Повеќе

Одбележувања на Детската недела во Гевгелија

Со свечен прием на 170 првачињата од основните училишта во Општината во

Повеќе

Владата одлучи: За 10 проценти поголеми плати во образованието од април

Владата вчера на седница ја разгледа и усвои информацијата за покачување на

Повеќе

Поцков: Гевгелија е веќе на прав пат

Со проектите што ги спроведува општина Гевгелија на терен како во областа на

Повеќе

Граѓанска трибина „На прав пат“ во Гевгелија

Новата кампања на СДСМ со слоганот „На прав пат“ вечерва беше промовирана и во

Повеќе

Облечете се потопло денеска и понесете чадор - студот од Европа ќе донесе ниски

Многу студена впздушна маса која е со потекло од Арктикот, уште во текот на

Повеќе

Државниот секретар на САД Мајкл Помпео во посета на Македонија

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пред два часа пристигна во Охрид,

Повеќе

Собранието изгласа покачување на платите на јавната администрација

Со 82 гласа „за", без воздржани и против, Собранието на денешната 115-та

Повеќе

Се уредува нов детски парк во Миравци


Деновиве, во тек е уредување на нов детски парк за најмладите жители на

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.