Пензионерски викенд во Дојран

Сабота, 22 Јуни 2019

Првиот ден од летото пензионери од цела Македонија се упатија денеска на едноднвен викенд во Дојран. Во организација на општинските здруженија на пензионери од повеќе градови низ Македонија улиците, сенките и ладовините покрај брегот на езерото ги запоседнаа повеќе од 1000 туристи пензионери.
Ова е вообичаена летна глетка за Дојран, бидејќи ваквите посети на Дојранското езеро станаа дел од годишните програмски активности на здруженијата на пензионери низ Македонија.

Кој да ги заборави летата и одморите во најужното и најтоплото езеро во Македонија?
И пензионрите некогаш биле млади и овде летувале со своите семејства, друштва пријатели и многу спомени се поврзани со ова езеро, па приликите за повторни посети се секогаш добредојдени.

 

Last modified on Сабота, 22 Јуни 2019 - 11:26

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нова група јасли во Детската градинка во Миравци

Во полн ек се подготовките за реновирање, адаптација и опремување на просторот

Повеќе

Честит 11 октомври!

Денот на народното востание на македонскиот народ 11 октомври денеска се

Повеќе

Одбележувања на Детската недела во Гевгелија

Со свечен прием на 170 првачињата од основните училишта во Општината во

Повеќе

Владата одлучи: За 10 проценти поголеми плати во образованието од април

Владата вчера на седница ја разгледа и усвои информацијата за покачување на

Повеќе

Поцков: Гевгелија е веќе на прав пат

Со проектите што ги спроведува општина Гевгелија на терен како во областа на

Повеќе

Граѓанска трибина „На прав пат“ во Гевгелија

Новата кампања на СДСМ со слоганот „На прав пат“ вечерва беше промовирана и во

Повеќе

Облечете се потопло денеска и понесете чадор - студот од Европа ќе донесе ниски

Многу студена впздушна маса која е со потекло од Арктикот, уште во текот на

Повеќе

Државниот секретар на САД Мајкл Помпео во посета на Македонија

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пред два часа пристигна во Охрид,

Повеќе

Собранието изгласа покачување на платите на јавната администрација

Со 82 гласа „за", без воздржани и против, Собранието на денешната 115-та

Повеќе

Се уредува нов детски парк во Миравци


Деновиве, во тек е уредување на нов детски парк за најмладите жители на

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.