Олдтајмерот од Стојаково стаса до Сибир

Вторник, 09 Јули 2019

Единаесетти ден како трае патувачката авантура на стојачкиот најпознат олд тајмер „Рено 4“ старо 40 години. Веќе измина половина од километарската рута од Стојаково до Пекинг, Кина, а го имаше и првиот сервис на моториката и промена на моторно масло на отворено на патиштата пред рускиот град Омск. Денеска се на територија на далечниот Сибир, во Новосибирск. Тоа е административен центар на Новосибирска област и на Сибирскиот федерален округ. Се наоѓа на Приобското плато, кај долината на река Об. Инаку, Сибир е огромна област во северниот дел на Азија, во состав на Русија и се протега на 11,3 милиони километри квадратни. Таму е веќе мрак.

Од посетата на Москва пред два дена автомобилскиот тандем Џоко и Ѓорги изминаа уште 1.100 километри до Казан и Татарстан, длабоко во територијата на Русија. Продолжија до Челиабинск на некои 700 километри источно, преноќија во мотел покрај автопатот М7 од каде продолжија до Уфа. Веќе ја изминаа и територијата на рускиот град Омск. Сепак, ќе им треба уште седум дена за да ја пропатуваат цела Русија.

Како изгледа сервис на отворено со кратки ракави на руските 12 степени целзиусови и шубара за топла глава од отворените прозори на патувачката „Рено 4“ авантура, погледнете од фото галеријата од Џоко Шуклев и Ѓорги Николов кои несебично ја споделуваат со своите следбеници на социјалните мрежи.

Утре, нашите патувачки јунаци од југот на Македонија ја започнуваат последната 1.000-ка на километри од територијата на Руската федерација. Откако ќе ги извозат илјаднивите километри руска територија во следните 24, до 36 часа треба да стасаат на територијата на Монголија.

Среќно!


Last modified on Вторник, 09 Јули 2019 - 19:52

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Стојачани го развиорија МК знамето на Кинескиот ѕид

По дваесет дневно патешествие двајцата автомобилисти авантуристи од

Повеќе

Прекинот на струја за викендот ОДЛОЖЕН

Од ЕВН КЕЦ Гевгелија известуваат дека најавените работи за модернизација на

Повеќе

Деца од Гевгелија на бесплатен одмор во Струга

Во организација на Министерството за труд и социјала, а во соработка со

Повеќе

Асфалтирање на улични краци во Миравци и Давидово

Улицата „Климент Охридски“ во Миравци од вчера е во работна атмосфера. Се

Повеќе

Во сабота без струја Гевгелија и 11 населени места


Поради работа на реконструкција и модернизирање на електродистрибутивната мрежа

Повеќе

Обнова на хоризонталната сигнализација на улиците во Гевгелија

Од денеска на главните сообраќајници во Гевгелија работници на фирмата „Виа

Повеќе

30 дневен притвор за Боки 13 и Кичеец

Барањето на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција е

Повеќе

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, поднесе оставка

Шефицата на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, поднесе оставка.

Повеќе

МНР: Нема настрадани македонски државјани во невремето на Халкидики

Согласно комуникацијата остварена со надлежните служби, Генералниот конзулат на

Повеќе

Бесплатен одмор во Струга за 700 деца од семејства во социјален ризик

Околу 700 деца и нивни придружници од семејства во социјален ризик од цела

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.