Топ Новости

Сифулајка без ѓубре

Понеделник, 22 Јули 2019

Еко акцијата на гевгелиските активисти резлизирана вчера на гевгелиското природно излетничко место Сифулајка резултираше со исчистен отпад- 20 вреќи ѓубре, две јамболии, два телевизора, една половна гума од автомобил.

Покрај активистите и граѓани кои им се придружија со велосипед до Сифулајка, акцијата ја поддржаа и од јавното комунално претпријатеи кои постави контејнер за собраниот отпад и од Општина Гевгелија.

- „Сé, со љубов, и почит кон нашата природа и подигање на свеста кај несовесните жители“ порачаа еко активистите од Changemakers4all.

Тие упатија и повик до граѓаните да ги фотографираат местата на недозволено фрлање отпад и ако може да го лоцираат сторителот на таквиот чин за да се подигне одговорноста на секој поединечно и колективно кон зачувување на чистата и здрава животна средина.

Прилог фотогалерија од акцијата и оставена чиста Сифулајка со пораката „Промени се!“


Last modified on Понеделник, 22 Јули 2019 - 18:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Актуелно: Опожарена трева покрај железничката пруга кај Давидово го донесе

Со дојава до Пожарна Гевгелија во 11:15 часот денеска е актуелизирана акција за

Повеќе

Гевгелија донира за оштетените од пожарот

Неделниот викенд ден гевгеличани се солидаризираа со оштетените од опожарената

Повеќе

SKY Хотел повторно вработува

Шест месеци по првиот голем оглас за прием на нови работници, SKY хотел во

Повеќе

Експресен пат од ГП Ново Село до Смоквица и Коридор 10

Директорот на Јавното претрпијатие за државни патишта Зоран Китанов денеска ја

Повеќе

Заев: Нема да дозволам неколку криминалци, еден суетен новинар и педер да ја

На прославата на 18-годишнината од Охридскиот рамковен договор првпат по

Повеќе

Пендаровски: Брзо расчистување на случајот „Рекет“

Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска јавно побара брзо

Повеќе

Дојрански ракувања 2019 со фестивал на риба и вино

Со тридневен фестивал на рибата и виното, но со богата музичка забава синоќа

Повеќе

Олдкар тимот со донација за семејствата од опожарената зграда

Банкарски налог со уплата од 15.500,- денари е сумата која денеска ја уплатија

Повеќе

Противпожарен воз од Велес до Гевгелија

Во функција на противпожарна безбедност долж железничката пруга од Велес до

Повеќе

Локализиран шумскиот пожар на Осогово

Шумскиот пожар кој избувна на локација стар пат с.Бели-Пониква утринава околу

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.