Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Олдтајмерот од Стојаково со рекорд на издржливост

Среда, 24 Јули 2019

Легендата од минатиот век, автомобилот „Renault 4“ стар 41 година што е заштитен знак на авантурата „Од Стојаково до Пекинг со Рено 4“ деновиве ја докажува својата несекојдневна издвжливост и квалитетни механички перформанси.

Тргна на пат долг 23.000 километри од југот на Македонија, од село Стојаково, општина Богданци на пат за кинеската престолнина Пекинг и досега измина 13.000 километри за 26 дена без ниту еден дефект. Првиот „систематски механички преглед“ го имаше вчера во работилницата на мајстор Јура во рускиот град Кемерово. Моторно масло менуваа јунаците на авто авантурата со олдајмерот на секои изминати 5.000 километри и тоа со посебен изум, во пластично шише на самиот пат додека паузираат со автомобилот.

За ваквите перформанси на Рено старецот ќе позавидат и ќе сакат да се пофалат и самите производители на легендарниот автомобил од минатиот век и минатиот милениум.

Засега, приказната ја имаат само Џоко Шуклев и Ѓорги Николов од Стојаково и сите нивни познаници од патувачката авантура низ петте европски земји (Македонија, Србија, Унгарија, Украина, Русија) додека стапнаa во Монголија и Кина, на тлотo на Азискиот континент. Реното заедно со „рено јунаците“ ги чекаат во Стојаково на 4-ти август, шест дена порано од предвиденото заради летечката дестинација од Монголија до Пекинг, Кина. Кој знае, можеби и во „Renault“ ќе чујат за нив па ќе им понудат нова верзија од легендарната линија на „Рено“, а тоа е „Renault e-Plein Air“.

Renault 4 беше и остана еден од најомилени француски автомобили во целата историја на компанијата, а особено беше ценет во поранешна Југославија. „Четворката“ повторно е тука, под името Renault e-Plein Air, што е еко-кабриолет издание на електричен погон.

Нови времиња, нови авантури, нови предизвици. Засега ги чекаме јунаците, а спонзорите сами нека се јават.

Фото галерија од сервисирањето во Кемерово, а фотката во прилог на текстот е наследникот на легендата „Renault e-Plein Air“ што им го посакуваме на рено јунаците.

 

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Last modified on Среда, 24 Јули 2019 - 14:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.