Олдтајмерот од Стојаково со рекорд на издржливост

Среда, 24 Јули 2019

Легендата од минатиот век, автомобилот „Renault 4“ стар 41 година што е заштитен знак на авантурата „Од Стојаково до Пекинг со Рено 4“ деновиве ја докажува својата несекојдневна издвжливост и квалитетни механички перформанси.

Тргна на пат долг 23.000 километри од југот на Македонија, од село Стојаково, општина Богданци на пат за кинеската престолнина Пекинг и досега измина 13.000 километри за 26 дена без ниту еден дефект. Првиот „систематски механички преглед“ го имаше вчера во работилницата на мајстор Јура во рускиот град Кемерово. Моторно масло менуваа јунаците на авто авантурата со олдајмерот на секои изминати 5.000 километри и тоа со посебен изум, во пластично шише на самиот пат додека паузираат со автомобилот.

За ваквите перформанси на Рено старецот ќе позавидат и ќе сакат да се пофалат и самите производители на легендарниот автомобил од минатиот век и минатиот милениум.

Засега, приказната ја имаат само Џоко Шуклев и Ѓорги Николов од Стојаково и сите нивни познаници од патувачката авантура низ петте европски земји (Македонија, Србија, Унгарија, Украина, Русија) додека стапнаa во Монголија и Кина, на тлотo на Азискиот континент. Реното заедно со „рено јунаците“ ги чекаат во Стојаково на 4-ти август, шест дена порано од предвиденото заради летечката дестинација од Монголија до Пекинг, Кина. Кој знае, можеби и во „Renault“ ќе чујат за нив па ќе им понудат нова верзија од легендарната линија на „Рено“, а тоа е „Renault e-Plein Air“.

Renault 4 беше и остана еден од најомилени француски автомобили во целата историја на компанијата, а особено беше ценет во поранешна Југославија. „Четворката“ повторно е тука, под името Renault e-Plein Air, што е еко-кабриолет издание на електричен погон.

Нови времиња, нови авантури, нови предизвици. Засега ги чекаме јунаците, а спонзорите сами нека се јават.

Фото галерија од сервисирањето во Кемерово, а фотката во прилог на текстот е наследникот на легендата „Renault e-Plein Air“ што им го посакуваме на рено јунаците.

 

"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Last modified on Среда, 24 Јули 2019 - 14:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Нова група јасли во Детската градинка во Миравци

Во полн ек се подготовките за реновирање, адаптација и опремување на просторот

Повеќе

Честит 11 октомври!

Денот на народното востание на македонскиот народ 11 октомври денеска се

Повеќе

Одбележувања на Детската недела во Гевгелија

Со свечен прием на 170 првачињата од основните училишта во Општината во

Повеќе

Владата одлучи: За 10 проценти поголеми плати во образованието од април

Владата вчера на седница ја разгледа и усвои информацијата за покачување на

Повеќе

Поцков: Гевгелија е веќе на прав пат

Со проектите што ги спроведува општина Гевгелија на терен како во областа на

Повеќе

Граѓанска трибина „На прав пат“ во Гевгелија

Новата кампања на СДСМ со слоганот „На прав пат“ вечерва беше промовирана и во

Повеќе

Облечете се потопло денеска и понесете чадор - студот од Европа ќе донесе ниски

Многу студена впздушна маса која е со потекло од Арктикот, уште во текот на

Повеќе

Државниот секретар на САД Мајкл Помпео во посета на Македонија

Американскиот државен секретар Мајк Помпео пред два часа пристигна во Охрид,

Повеќе

Собранието изгласа покачување на платите на јавната администрација

Со 82 гласа „за", без воздржани и против, Собранието на денешната 115-та

Повеќе

Се уредува нов детски парк во Миравци


Деновиве, во тек е уредување на нов детски парк за најмладите жители на

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.