Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Подновен за незаборав

Сабота, 27 Јули 2019

Споменикот посветен на седумте жртви од фашизмот поставен во Армискиот спомен парк кај поранешна Касарна денеска беше исчистен и обновен од страна на граѓани учесници во еколошката акција.

Поранешната запуштена слика на спомен обележјето со постамент и плочник обраснат со треви и самоникнати дрвја сега е исчистена, а бојата на посветата и имињата на паднатите жртви на фашизмот обновена за незаборав. Тоа се жртви од нашиот крај кои се убиени од окупаторот на овие простори во декември 1943 и јануари 1944 година. Сега сјаат на сонцето имињата на нашинците:
- Ѓоргиева Јордана од Конско
- Деков Илија од Конско
- Шаренков Димитар од Конско
- Бојмалиев Ристо од Негорци
- Димов (Велков) Горге) од Негорци
- Карпузов Борис од Титов Велес
- Шуклев Ристо од Негорци.

Грижата за жртвите од Народноослободителната борба во виорот на Втората Светска Војна е аманет од нашите претци на кои почест со акцијата им оддадоа гевгеличани.
Акцијата за чистење на Армискиот Спомен парк распослан на простор од борова шума која се простира од Касарната се' до течението на Сува река на југозапад од градот денеска беше во организација на Општина Гевгелија, а се придружи и Јавното комунално претпријатие и бројни еко активисти, планинари, здруженија на ловците од Гевгелија, младинци и совесни граѓани.

 

Last modified on Сабота, 27 Јули 2019 - 13:33

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.