Топ Новости
Лишен од слобода 19 годишен Гевгеличанец - Понеделник, 25 Ноември 2019 13:03

Подновен за незаборав

Сабота, 27 Јули 2019

Споменикот посветен на седумте жртви од фашизмот поставен во Армискиот спомен парк кај поранешна Касарна денеска беше исчистен и обновен од страна на граѓани учесници во еколошката акција.

Поранешната запуштена слика на спомен обележјето со постамент и плочник обраснат со треви и самоникнати дрвја сега е исчистена, а бојата на посветата и имињата на паднатите жртви на фашизмот обновена за незаборав. Тоа се жртви од нашиот крај кои се убиени од окупаторот на овие простори во декември 1943 и јануари 1944 година. Сега сјаат на сонцето имињата на нашинците:
- Ѓоргиева Јордана од Конско
- Деков Илија од Конско
- Шаренков Димитар од Конско
- Бојмалиев Ристо од Негорци
- Димов (Велков) Горге) од Негорци
- Карпузов Борис од Титов Велес
- Шуклев Ристо од Негорци.

Грижата за жртвите од Народноослободителната борба во виорот на Втората Светска Војна е аманет од нашите претци на кои почест со акцијата им оддадоа гевгеличани.
Акцијата за чистење на Армискиот Спомен парк распослан на простор од борова шума која се простира од Касарната се' до течението на Сува река на југозапад од градот денеска беше во организација на Општина Гевгелија, а се придружи и Јавното комунално претпријатие и бројни еко активисти, планинари, здруженија на ловците од Гевгелија, младинци и совесни граѓани.

 

Last modified on Сабота, 27 Јули 2019 - 13:33

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заменик министерот за локална самоуправа Павлески во посета на Гевгелија и

Работна посета на двете јужни општини Гевгелија и Богданци беше дел од

Повеќе

Собрание: членот 11 од Законот за помилување не постои

Собраниската Законодавно – правна комисија на денешната седница заклучи дека

Повеќе

Дводневен „Новогодишен базар 2019“ во Гевгелија

Од денес напладне во Гевгеија започнува традиционалната предновогодишна

Повеќе

„И ние постоиме“ - одбележан Светскиот ден на лица со посебни потреби во

Со дефиле низ улиците на Гевгелија, членовите на здруженијата на наши сограѓани

Повеќе

Од месецов минималната плата повисока за 2.000 денари

Минималната плата утврдена со закон од 1-ви декември изнесува 14.500 денари и

Повеќе

Пресуда: 13 години затвор за Тони Манџа за разбојништво во казино во Гевгелија

Тони Кечев (40 год) од Гевгелија, викан Манџа доби казна затвор од 13 години за

Повеќе

ТОП ТРИ пратеника „рекордери“ во патни трошоци

За три мандати седење во пратеничките клупи, односно вкупно 9 години,

Повеќе

Ученичката Јована освои трето место по физика на „Месецот на науката“

Ноември - „Месецот на науката“ донесе нови награди за учениците од Општинското

Повеќе

Собранието против уставните судии за „воскреснување“ на амнестија од Иванов

Пред пратениците во Собранието на РСМ пристигна иницијатива за толкување на

Повеќе

Проект за секундарна гасификација и нови инвестиции од 5,9 милиони денари во

Секундарна гасификациона мрежа за Гевгелија во фаза на проектна апликација пред

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.