Топ Новости

Дојрански августовски рекорди на посетеност

Сабота, 03 Август 2019

Августовкиот празничен Илинден вообичаено ги преполнува капацитетите на најужното туристичко летувалиште во државата. Така е и годинава: Преполни плажи, преполни сместувачки капацитети, преполни угостителски објекти, преполно шеталиште покрај брегот на Дојранското езеро.

Иако годинава Дојран може да се пофали со неколкукратна зголеменост на капацитетите од приватните издавачи кои заедно со хотелските сместувачки капацитети прават бројка од над 100.000 легла, сепак побарувачката за сместување продолжува да расте. Причина повеќе за тоа се и транзитните гости од Србија, кои на пропатување на одмор до Грција ги користат еднодневните услуги на сместувачите и угостителите во Дојран и на одење, и на враќање од Грција.
Заедно со имателите на викенд куќи, дневните посетители за разладување во водите на езерото на некои од неговите плажи и туристите кои се овде на летување Дојран деновиве го доживува својот туристички максимум од над 35.000 постители дневно.
Капацитетот на населбата која во текот на годината опстојува со 1.000 постојани жители, во текот на туристичката сезона се оптеретува за 30 пати од вообичаеното. Така синоќа имаше недостиг на вода во горните реони од населбата во Стар Дојран, поради преголема оптеретеност на водоснабдувачкиот систем да ги задоволи потребите на сите присутни гости за миење, туширање, капење... Прекинот траеше од 21 до 23 часот, по што подоцна водоснабдувањето функционираше нормално.

Во текот на деновите, се бара место на плажа со најдобри услови, но гужвите и преголемата посетеност не ги поколебува посетителите да се плажираат на вообичаените места ним познати за уживање покрај езерото, иако непосредно до нив се работи на реновирање на пешачката патека и преуредување на плажите долж крајбрежјето, од потегот кај Елем, Бучим се' до плажата Фук Так.

Ако се уште не сте пошле на одмор, најблиското место за летувалците од регионот е токму Дојран, а според цените исто така најефтино за престој, забава, храна и бесплатно опуштање на песокот покрај езерото.


Last modified on Сабота, 03 Август 2019 - 17:55

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

Намалени комуналните такси за даночните обврзници од Општина Гевгелија

Советот на Општина Гевгелија на денеска одржаната 45-та редовна седница донесе

Повеќе

Пензионерите од Гевгелија ги отворија своите работни простории

Здружението на пензионери од Гевгелија кое брои 4.198 свои членови со почетокот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.