Топ Новости

Гевгелиските „Фантоми“ донираа 85.164 денари на оштетените од пожарот

Среда, 21 Август 2019

Хуманитарниот роденденски концерт на навивачката група „Фантоми север“ од Гевгелија вчера резултираше со уплата на средства во износ од 85.164 денари на наменската сметка за оштетеноте семејства од пожарот во зградата на улица „Ристо Чавдаров“ број 25 во Гевгелија.

Средствата се солидарен прилог на гевгеличани кои беа присутни на настанот што се одржа во понеделникот, а своите парични прилози ги донираа во наменска кутија која се пренесуваше од рака на рака меѓу присутните. Парче грижа и внимание од сограѓаните за сите оштетени семејства од кобниот 30 јули кога целосно изгореа шест стана од поткровјето на зградата, а оштетени се и становите од петтиот кат.

Средствата се веќе на располагање на станарите кои формираа здружение за заедничо залагање за излез од оваа непогода.

„Фантоми север“ се заблагодари на сите посетители на хуманитарниот концерт, на спонзорите кои го поддржаа настанот, на покровителството од Општина Гевгелија, на соработката со локалното комунално претпријатие, на солидарните гевгеличани и на музичките гости кои исто така солидарно настапија на концертот за помош на своите сограѓани.

Примерот за донирање средства на наменската сметка можат да го следат и други заинтересирани да помогнат, правни или физички лица, во рамките на своите можности. Донаторската сметка е иста како во прилог (банкарскиот уплатен налог на „Фантоми“).

 

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""</p>"

Last modified on Среда, 21 Август 2019 - 12:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Царинската управа додели Благодарници на гевгелиски фирми

По повод светскиот ден на царината, директорот на Царинската управа Ѓоко

Повеќе

Се гради нова канализациона линија во Негорци и замена на дотраените водоводни

Јавното комунално претпријатие во Гевгелија, „Комуналец“ деновиве ја превзема

Повеќе

Формирана Комисија за здравство и социјални работи при Здружението на

Гевгелиското Здружение на пензионери ќе помага на своите членови преку прграма

Повеќе

Водовод и канализација за станбените објекти на Караорман

Најновата и растечка урбана зона во Гевгелија, населбата Караорман со години е

Повеќе

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

Одбележан Водици во Богданци, Стојаково и Ѓавото

Граѓаните на Општина Богданци и тамошната црква се придружија на одбележувањата

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.