Топ Новости

Благословена Богородица!

Среда, 28 Август 2019

Во текот на празничниот ден Успение на пресвета Богородица верските храмови беа ширум отворени за почитувачите на традициите.
Црквата Свети Илија во Стар Дојран со сета своја стаменост и монументалност во просторот, со мирот во своето опкружување, со ширум отворени врати, секојдневно е тука за поклониците.
Голем број туристи во текот на денот се упатија на слободен празничен ден до Дојранското езеро, а верниците можеа да го посетат верскиот храм за почести кон Богомајката.

Празничниот амбиент во Дојран во храмот на црквата беше „облечен“ со вредностите на Богородица Марија, мајката на животот, а тоа е доброта, смиреност, кротост и долготрпеливост; љубов која сврзува се' во совршенството, мир и благодарност.

Утре е нов ден. Да ги посакаме овие вредности да бидат со нас и следните денови.


Last modified on Среда, 28 Август 2019 - 23:13

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

Првенците на генерацијата 2019/20 наградени од Општина Гевгелија

Шесмина првенци на генерациите 2019/2020 од Општинските основни училишта,

Повеќе

Царината за две недели успеа да спречи 7 нелегални трансфери - заплени девизи,

Во текот на минатите две недели, царинските службеници открија три обиди за

Повеќе

Заев до ДПМНЕ: Ако се договорат кој е лидер во партијата ќе прифатам ТВ дуел

На граѓанската трибина одржана синиќа во Гевгелија, лидерот на СДСМ, предводник

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.