Топ Новости

Благословена Богородица!

Среда, 28 Август 2019

Во текот на празничниот ден Успение на пресвета Богородица верските храмови беа ширум отворени за почитувачите на традициите.
Црквата Свети Илија во Стар Дојран со сета своја стаменост и монументалност во просторот, со мирот во своето опкружување, со ширум отворени врати, секојдневно е тука за поклониците.
Голем број туристи во текот на денот се упатија на слободен празничен ден до Дојранското езеро, а верниците можеа да го посетат верскиот храм за почести кон Богомајката.

Празничниот амбиент во Дојран во храмот на црквата беше „облечен“ со вредностите на Богородица Марија, мајката на животот, а тоа е доброта, смиреност, кротост и долготрпеливост; љубов која сврзува се' во совршенството, мир и благодарност.

Утре е нов ден. Да ги посакаме овие вредности да бидат со нас и следните денови.


Last modified on Среда, 28 Август 2019 - 23:13

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгелискиот Совет изгласа двојно НЕ - НЕ за отпадно гориво, НЕ за рудници на

Советот на општина Гевгелија денеска на својата редовна 35-та седница донесе

Повеќе

Се бара по вторпат НЕ за отпадно гориво, по третпат НЕ за рудници во Гевгелија

Инвеститорите притискаат, Гевгелија повторно треба да одговори дали одобрува

Повеќе

Ќе има ли избори на 12 април?

Во партијата на Ахмети велат дека изборите на 12 април би ја загрозиле

Повеќе

Дојранското Езеро порибено со 1,5 тони крап

Според годишната програма за развој на рибарство на Владата и Министерството за

Повеќе

Платите во образование повисоки за 10% од 1 јануари

Министерството за образование и наука (МОН) и Синдикатот за образование наука и

Повеќе

Доделени 7-мо Ноемвриските награди за 2019 од општина Гевгелија

На свечена седница на Советот на општина Гевгелија на која присуствуваа гости

Повеќе

Честит празник - 75 години од ослободувањето на Гевгелија

На овој ден, 7-ми Ноември, пред 75 години, во 1944 година, партизанските сили

Повеќе

Санирана и реновирана полициската станица во Валандово

На Денот на ослободувањето на Валандово, 6-ти Ноември, валандовчани ги посети

Повеќе

Општина Дојран го одбележа 5 Ноември- Денот на ослободувањето

Со пригодна програма на дводневни програмски организирани настани Општина

Повеќе

Серменин и манастирот во Давидово добија асфалтен пат

Конечно завршија изведбените работи за асфалтирање на последната делница од

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.