Топ Новости

Сообраќајна некултура

Понеделник, 16 Септември 2019

Насловната фотографија од веста е снимена денеска во 13 часот пред училиштето „Крсте Мисирков“ во Гевгелија. Автомобили паркирани пред влезна семејна порта, автомобили паркирани попречно од останатите, поставени една половина (1/2) од возилото на улицата, 1/2 на паркинг просторот, на два метра од сообраќајниот знак за пешачки премин и испакнатина на патот со што ја попречува видливоста и известувањето што го упатува сообрачајниот знак кон возачите.
Остатокот од паркингот наспроти училиштето, со слободни 7-8 паркинг места.
Зошто? Зошто сите сакаат да се паркираат што поблизу до влезот на училиштето како да ќе скршат нозе ако поодат уште некој чекор или метро повеќе пат од паркингот до училиштето.
Ова не е само денешна слика, туку секојдневна навика, особено на родителите со мали деца, првачиња, вторачиња.
Сите имаат изговор дека паркираат на само две минути, а чекаат детето да влезе во учулиштето, некои да го однесат до училницата, некои да поразговараат со наставникот ... И, двете минути се продолжуваат, ама ним им изгледаат дека се се' уште само две минути со сообраќаен прекршок од љубов кон своето дете.

Еве показен пример - паркирани автомобили пред знакот за пешачки премин. Пешаците ќе ја преминат улицата од школото до паркингот и каде да се движат од густо паркираните возила? Треба да шетаат „осмици“ од возило преку возило.

Истата состојба се повторува и во 16 и 16:30 кога завршуваат часовите на малите класови, па редица родители со автомобили ги чекаат своите деца со возила пре училиштето.
Ќе речете, општиот проблем на недостаок на паркинг простор во градот е резултат на таквата слика. Но, еве факт е дека паркингот е половично празен оти сите одбираат да паркираат што поблизу до влезот училишната зграда, па макар загрозиле нечиј семеен влез.

Сообраќајните правила и правилното паркирање се дел од сообраќајните прописи на кои треба да се придржува секој возач. Сакајте си ги децата, но не правете ги „капки роса“ како да ќе испарат ако пропешачат неко метро пат повеќе од прописно паркираниот автомобил до влезот на училиштето.

Каде се времињата кога децата сами одеа пеш на училиште и ништо не им фалеше, никое не се изгуби, никое не настрада. Дали ги правиме децата од наш мерак „зависни“ од родителската помош и локационо „дезориентирани“?


Last modified on Понеделник, 16 Септември 2019 - 14:47

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.