Топ Новости
Лишен од слобода 19 годишен Гевгеличанец - Понеделник, 25 Ноември 2019 13:03

Есенски крос на ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија

Петок, 27 Септември 2019

Утрово 750 ученици од гевгелиското општинско основно училиште „Крсте Мисирков“ го реализираа „Есенскиот крос“ со пешачење од училиштето до Негорски Бањи Гевгелија.

- „Есенскиот крос е дел од наставната програма на училиштето, предвиден како воннаставна содржина во природа наменета за учениците. Ова е првиот во текот на оваа учебна година, а ќе имаме догодина и пролетен крос повторно со учество на сите ученици и наставници“, изјави за GevgelijaNET директорот на ООУ „Крсте Мисирков“ од Гевгелија, Михаил Петров.

На нивниот пат до Негорските Бањи учениците беа придружувани од комплетниот состав на наставници, одделенски наставници, класни раководители, предметни наставници и целокупниот наставен колегиум на училиштето.
Привилегија имаа само 92-те првачиња, како најмали и најкревки да бидат превезени со автобус до Негорските Бањи, се разбира во организација на училиштето.

Кросот, по пристигнувањето на терените на комплексот во Негорци продолжи со спортски, забавни и игровни активности на децата, во колективни игри со топка, јаже и слично.

Исполнетиот ден со природа и свеж воздух под јасеновите сенки на Бањите заврши на пладне кога учениците се враќаа дома, а малите првачиња повторно превезени со автобус назад до училиштето каде беа превземени од родителите. Се' на се', исполнет ден со многу досетки по патот, довикувања, укажувања како се оди групно по улица, како се преминува улица, како се организира и учествува во колективни игри со другарчињата.

До година на пролет, пак исто, со ново искуство и со поубава расцветена пољана на некое друго убаво место во Гевгелија.

 

Last modified on Петок, 27 Септември 2019 - 20:36

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Заменик министерот за локална самоуправа Павлески во посета на Гевгелија и

Работна посета на двете јужни општини Гевгелија и Богданци беше дел од

Повеќе

Собрание: членот 11 од Законот за помилување не постои

Собраниската Законодавно – правна комисија на денешната седница заклучи дека

Повеќе

Дводневен „Новогодишен базар 2019“ во Гевгелија

Од денес напладне во Гевгеија започнува традиционалната предновогодишна

Повеќе

„И ние постоиме“ - одбележан Светскиот ден на лица со посебни потреби во

Со дефиле низ улиците на Гевгелија, членовите на здруженијата на наши сограѓани

Повеќе

Од месецов минималната плата повисока за 2.000 денари

Минималната плата утврдена со закон од 1-ви декември изнесува 14.500 денари и

Повеќе

Пресуда: 13 години затвор за Тони Манџа за разбојништво во казино во Гевгелија

Тони Кечев (40 год) од Гевгелија, викан Манџа доби казна затвор од 13 години за

Повеќе

ТОП ТРИ пратеника „рекордери“ во патни трошоци

За три мандати седење во пратеничките клупи, односно вкупно 9 години,

Повеќе

Ученичката Јована освои трето место по физика на „Месецот на науката“

Ноември - „Месецот на науката“ донесе нови награди за учениците од Општинското

Повеќе

Собранието против уставните судии за „воскреснување“ на амнестија од Иванов

Пред пратениците во Собранието на РСМ пристигна иницијатива за толкување на

Повеќе

Проект за секундарна гасификација и нови инвестиции од 5,9 милиони денари во

Секундарна гасификациона мрежа за Гевгелија во фаза на проектна апликација пред

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.