Топ Новости

Нови детски паркови во Давидово и Милетково

Среда, 09 Октомври 2019

Просторот за забава и рекреација на децата оплеменет со реквизити се проширува. Неделава нови детски паркови се опремени во населените места Давидово и Милетково.
Во Давидово освен обновата на постојното катче за забава на децата, со нови и освежени реквизити во детскиот парк, од Општина Гевгелија најавуваат и почеток на реконструкцијата на фасадата на основното училиште.
Првите посетители на новиот детски парк во Давидово дојдоа самите непоканети на церемонијата, локалните дечиња кои со точаци го открија новото место за игра во нивното место на живеење. Ги оставија на земја точаците за да ги испробат играчките.

Во Милетково во дворот на самото училиште се поставени нови лулашки, клацкалки, вртелешки.
После оплеменувањето на нов простор за детски парк во Миравци, активностите за ширење на детските катчиња за забава низ населените места во општината продолжуваат. За тоа изминативе месеци беше распишан тендер за набавка на реквизити за детски паркови и нивното поставување и оплеменување оди сукцесивно. Следниот детски парк е... Е нема најава од Општината. Деца, чекајте изненадување.


Last modified on Среда, 09 Октомври 2019 - 16:52

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шести ден протести во САД кои зафатија 25 држави

Смртта на George Floyd од рацете на полицијата во Минеаполис предизвика широки

Повеќе

Лишени од слобода седум гевгеличани и еден валандовчанец

МВР известува дека денеска се поднесени кривични пријави за седуммина

Повеќе

Пендаровски одлучи – Нова вонредна состојба до 14 јуни

Претседателот Пендаровски по денешниот состанок на Советот за безбедност во

Повеќе

Приведен 22 годишен богданчанец за кријумчарење мигранти

Превезувал нелегално 13 мигранти од Бангладеш со комби, но поради неприлагодена

Повеќе

Тролски фарми од Македонија и Филипините ја туркаа дезинформацијата за

Еден од најголемите издавачи на дезинформации за коронавирус на Фејсбук е

Повеќе

Ќе има ли нова вонредна состојба?

Нови 52 заболени од Ковид-19 за изминатите 24 часа, непочитување на мерките за

Повеќе

Бетонирана улицата „Деко Ковачев“ во Гевгелија

Уличниот крак од улицата „Деко Ковачев“- Гевгелија, во должина од околу 300

Повеќе

Почувствуван земјотрес во југот од Македонија

Тектонско придвижување на земјиното тло вечерва во 22:55 часот почувствуваа

Повеќе

Во чест на Спасовден - заштитникот на Гевгелија

Денеска е Св. Спас - заштитник и спасител на луѓето, заштитник на Гевгелија.

Повеќе

Од денеска се отвараат рестораните и кафетериите за посетителите

Од 28 мај после речиси двеиполмесечен прекин на дејноста поради корона кризата,

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.