Нови детски паркови во Давидово и Милетково

Среда, 09 Октомври 2019

Просторот за забава и рекреација на децата оплеменет со реквизити се проширува. Неделава нови детски паркови се опремени во населените места Давидово и Милетково.
Во Давидово освен обновата на постојното катче за забава на децата, со нови и освежени реквизити во детскиот парк, од Општина Гевгелија најавуваат и почеток на реконструкцијата на фасадата на основното училиште.
Првите посетители на новиот детски парк во Давидово дојдоа самите непоканети на церемонијата, локалните дечиња кои со точаци го открија новото место за игра во нивното место на живеење. Ги оставија на земја точаците за да ги испробат играчките.

Во Милетково во дворот на самото училиште се поставени нови лулашки, клацкалки, вртелешки.
После оплеменувањето на нов простор за детски парк во Миравци, активностите за ширење на детските катчиња за забава низ населените места во општината продолжуваат. За тоа изминативе месеци беше распишан тендер за набавка на реквизити за детски паркови и нивното поставување и оплеменување оди сукцесивно. Следниот детски парк е... Е нема најава од Општината. Деца, чекајте изненадување.


Last modified on Среда, 09 Октомври 2019 - 16:52

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Тридневен фестивал на храна и вино во Гевгелија

Денот на општина Гевгелија 7-ми нoември ќе биде почеток на најавениот тридневен

Повеќе

Сенатот на САД го ратификуваше протоколот за НАТО за Македонија

Со 84 гласови „ЗА“ и 2 против Американскиот Сенат, доцна синоќа во забрзана

Повеќе

Италија го враќа прашањето за почнување на преговорите, Макрон доаѓа во Скопје

Италија ќе го враќа прашањето за преговорите за членство на Македонија и

Повеќе

Предвремени парламентарни избори на 12 април 2020

По четиричасовна дебата на лидерите на релевантните политички партии

Повеќе

Пендаровски: Македонија продолжува на патот кон ЕУ

- „Не постои друга алтернатива на подолг рок освен членство во Европската

Повеќе

Запленети 11 килограми дрога на Богородица

Денеска, сабота 19 октомври, во текот на работниот ден, царинските работници на

Повеќе

Јубилејна 20-та Ракијада во Валандово

Земјоделскиот одгледувач, лозар и ракијар Васил Пиндеров од Пирава ја понесе

Повеќе

Премиерот Заев по повод заклучоците на Европскиот Совет

По враќањето од Брисел и одлагањето на одлуката за почеток на преговори на

Повеќе

Златна награда „Глобаллокал“ за Општина Гевгелија

Општина Гевгелија е добитник на Златната награда „Глобаллокал“ во Средна и

Повеќе

Донесени заклучоците: Европскиот совет ќе се наврати на прашањето за Македонија

Самитот на европските лидери заврши без договор за отворање преговори со

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.