Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Асфалтот се ближи до „Св. Илија“ Давидово

Четврток, 31 Октомври 2019

Манастирот „Свети Илија“ од високо ги „чека“ градежните работници да го „донесат“ асфалтот пред неговите порти.

Изведбените работи кои започнаа пред еден месец со трасирање, расчистување и стабилизација на подлогата, од вчера се во фаза на ставање асфалтна постилка. Ова е дамнешна желба на жителите од село Давидово за кои овој верски објект има многудецениско значење и вкоренетост во нивните навики и традиционален живот.

Патот е во должина од 760 метри и се изведува по проект на Општина Гевгелија, а по иницијатива на Месната заедница од Давидово. За реализација на овој проект од страна на Агенцијата за финансиска поддршка на земјоделството и руралниот развој на општината и' беа доделени 10.665.309 денари. 


Last modified on Четврток, 31 Октомври 2019 - 14:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.