Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Семејни радости

Недела, 03 Ноември 2019

Заедничките радости во семејството порано гевгеличани ги споделувале секојдневно. Не требало повод, само некој гостин заеднички да го посети семејството и сите ќе изнесат маси надвор во двор за да ги собере на муабет со дојденецот, да не пропуштат нешто од новините што ги носи гостинот, или роднина на служба во друг град. Децата се секогаш неисклучив дел од декорот на собиранките, кротки нављудувачи и споредни слушатели, но важни за пренесувањњето на традициите на семејните собирања.
Бочви воно, подигнати чаши, жените со прстилки за готвење, ова повеќе личи на подготовка на домашна веселба - снаа се пречекува во семејството, или се испраќа првиот војник од куќата, првиот пораснат маж од големиот фамилијарен столб кој треба да го разгрануваат и другите генерации.

Фотографијата е од 1965 година од семејните собирања на едно познато гевгелиско семејство.

Недела е. Ден за фамилијарни собирања. Посетете некој свој, или поканете на кафе дружење и муабет за старите времиња или новите денови во кои се'повеќе фалат директните контакти на сметка на електорнските комуникации кои станаа распространети. Не е важно што имате дома. И на насловната слика има само една бочва вино, а сите се насмеани. Дружете се заради вас, макар со едно кафе, или чај прикладно на времето, или чаша вода. „Едно видување, еден век“ велат старите.


Last modified on Недела, 03 Ноември 2019 - 16:19

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.