Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Дојран пред дождот

Недела, 10 Ноември 2019

Познато е дека водената маса на Дојранкото езеро и висините на Беласица ги привлекуваат облаците па овде знаат да ја истурат својата дождовна содржина во изобилство, за миг.

Ваква беше и денешната „пред дождовна“ слика од Дојран. За миг се намршти небото, надвјасаа црни облаци како да се снима воена филмска сцена со барутни согорувања, а доле - мирна езерска шир која е спремна да ја отпоздрави месечината со својот отсјај.
Заврна поројно како да е пролетен дожд брзец и за 10-15 минути си заминаа облаците некаде на друго место да пролеат дождовница и живот на посевите.

Месечината остана нем сведок на сето тоа и облеана со последождовно синило.

Нема крај на Дојранската убавина и спокој.


Last modified on Недела, 10 Ноември 2019 - 19:17

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.