Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Бојмија во посета на децата од Центарот Мајка Тереза Гевгелија

Петок, 22 Ноември 2019

Членови на ансамблот „Бојмија“ неделава, во пресрет на Светскиот ден на детето, ги посетија децата од Центарот „Мајка Тереза“ во Гевгелија и со нив поминаа пригодни часови на учење игри ора. Го учеа „правото оро“, чукаа тапан, фаќаа такст со искусните играорци од Бојмија.
Членовите на овој гевгелиски ансамбл често пати гостуваат со бесплатни концертни изведби пред посетителите на дневниот центар за лица со посебни потреби „Мајка Тереза“.
За да се чувствуваат почесни членови на ансамблот во заедничките изведби на ората, на децата им беа доделени маици со ознаките на ансамблот „Бојмија“.
Лесно оро деца и повеќе радости во животот.

Фото: Центар „Мајка Тереза“


Last modified on Петок, 22 Ноември 2019 - 17:29

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

Анкета на НДИ: Заев со речиси двојна предност пред Мицкоски

Коалицијата „Можеме“ која ја предводи СДСМ е во предност пред коалицијата на

Повеќе

Уапсена гевгеличанката Накова - позитивна на Ковид-19

Вчера попладне е уапсена Александра Накова Гајдаџиев од страна на припадници на

Повеќе

Благодарница од Владата на семејсвото Диневи - првиот донор на срце

Денеска во Владата доделени се благодарници за историскиот подвиг на сите оние

Повеќе

Заев: Македонскиот јазик станува дел од големото европско семејство

- „Македонскиот јазик е наведен како јазик на кој треба да се преведе

Повеќе

Марија Костадинова: Чест ми е да бидам кандидат за пратеник од победничката

Кандидатката за пратеник од СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова од

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.