Топ Новости

Дојранска софра - вкусови за сите мераци

Недела, 01 Декември 2019

Дојранската софра е традиционална манифестација која го негува, презентира и нуди вкусот на дојранската кујна и специфични специјалитети од плодовите на езерото и езерските рамнини од поднебјето на Дојран.
И годинава ја подготвија членките и поддржувачи на манифестацијата Здружението на жени „Дојрана“. Се одржа синоќа во хотел „Истатов“ во нов Дојран, а на софрата се приложи пржено, печено, месено, сукано, со шербет попарено, се' од рибјите специјалитети, дојранските татлии, равании и пак незаобиколните пити со риба ... Мммм....
Многу од приложеното на софрата ќе ви остане со мерак за денешниот ден. Можете да го искористите неделниот ден за посета на овој крај и ќе се уверите дека традиционалниот домаќинлук на овие вредни луѓе го има на менијата на локалните кафеани.

Прилог - Фотографии за сласт и поттикнат апетит од објективот на Кети Неделкоска, која  вели: „Секој специјалиет е направен со љубов, со вештини својствени за секоја дојранска жена. Овде храната е повкусна, воздухот почист, луѓето еснафи - Чувеци!“.


Last modified on Недела, 01 Декември 2019 - 15:05

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

Одбележан Водици во Богданци, Стојаково и Ѓавото

Граѓаните на Општина Богданци и тамошната црква се придружија на одбележувањата

Повеќе

Кристијан Јованов е среќниот фаќач на крстот во Миравци

Денеска претпладне на браната Калица кај Миравци се одржа чинот на осветување

Повеќе

Академик Георги Старделов ја доби Светската награда за хуманизам

На академик Георги Старделов, првиот од Македонија, вчера во Охрид му беше

Повеќе

Над 30 лица ќе запливаат на Водици во Гевгелија

Традиционалната манифестација на осветување на водите и пуштање на светиот крст

Повеќе

Власта го забрани со закон присилното извршување кај социјално загрозените

УСВОЕНИ ИЗМЕНИ НА ЗАКОНОТ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ кои целосно ги изземаат од извршување

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.