Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Дојранска софра - вкусови за сите мераци

Недела, 01 Декември 2019

Дојранската софра е традиционална манифестација која го негува, презентира и нуди вкусот на дојранската кујна и специфични специјалитети од плодовите на езерото и езерските рамнини од поднебјето на Дојран.
И годинава ја подготвија членките и поддржувачи на манифестацијата Здружението на жени „Дојрана“. Се одржа синоќа во хотел „Истатов“ во нов Дојран, а на софрата се приложи пржено, печено, месено, сукано, со шербет попарено, се' од рибјите специјалитети, дојранските татлии, равании и пак незаобиколните пити со риба ... Мммм....
Многу од приложеното на софрата ќе ви остане со мерак за денешниот ден. Можете да го искористите неделниот ден за посета на овој крај и ќе се уверите дека традиционалниот домаќинлук на овие вредни луѓе го има на менијата на локалните кафеани.

Прилог - Фотографии за сласт и поттикнат апетит од објективот на Кети Неделкоска, која  вели: „Секој специјалиет е направен со љубов, со вештини својствени за секоја дојранска жена. Овде храната е повкусна, воздухот почист, луѓето еснафи - Чувеци!“.


Last modified on Недела, 01 Декември 2019 - 15:05

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.