Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Новогодишен Базар - споделете хуманост и радост

Четврток, 05 Декември 2019

Полни штандови украси, рачно изработени лампиони, колачи, новогодишни мафини, декорирани кекси, пригодни празнични честитки ... и други изработки на децата и учесниците на Новогодишниот Хуманитарен Базар вчера ја наполнија малата сала на Народниот Тетар Гевгелија каде се одржува манифестацијата.
Штандовите беа запоседнати од голем број ученици кои после наставата се приклучија на настанот како хуманитарни покровители на начин што преку купување на нешто од изложеното кое се продава по симболични цени, учествуват во окрупнувањето на хуманитарната донација за некому кому е најпотребна.

Базарот, кој започна вчера, во средата, продолжува и денеска во истиот термин од 12 до 18 часот на истото место на одржување во Народниот Театар.
Изработните се во најголем дел од децата посетители на Центарот „Мајка Тереза“, на Центарот за лица со посебни потреби од Гевгелија, на деца учесници на работилниците од Фондацијата „Аполонија“ како и од ученици од општинските училишта.
Добро е што тие на ваков начин покажуваат емпатија за состојбата на другите и желба да помогнат во рамките на своите умешности.

Појдете на Базар и купете нешто, да помогнете некому за малку среќа и човечка грижа пред празниците.

Фото галерија: ЦМТ


Last modified on Четврток, 05 Декември 2019 - 03:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.