Топ Новости

Новогодишен Базар - споделете хуманост и радост

Четврток, 05 Декември 2019

Полни штандови украси, рачно изработени лампиони, колачи, новогодишни мафини, декорирани кекси, пригодни празнични честитки ... и други изработки на децата и учесниците на Новогодишниот Хуманитарен Базар вчера ја наполнија малата сала на Народниот Тетар Гевгелија каде се одржува манифестацијата.
Штандовите беа запоседнати од голем број ученици кои после наставата се приклучија на настанот како хуманитарни покровители на начин што преку купување на нешто од изложеното кое се продава по симболични цени, учествуват во окрупнувањето на хуманитарната донација за некому кому е најпотребна.

Базарот, кој започна вчера, во средата, продолжува и денеска во истиот термин од 12 до 18 часот на истото место на одржување во Народниот Театар.
Изработните се во најголем дел од децата посетители на Центарот „Мајка Тереза“, на Центарот за лица со посебни потреби од Гевгелија, на деца учесници на работилниците од Фондацијата „Аполонија“ како и од ученици од општинските училишта.
Добро е што тие на ваков начин покажуваат емпатија за состојбата на другите и желба да помогнат во рамките на своите умешности.

Појдете на Базар и купете нешто, да помогнете некому за малку среќа и човечка грижа пред празниците.

Фото галерија: ЦМТ


Last modified on Четврток, 05 Декември 2019 - 03:18

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од коронавирусот во Кина починале 56 лица, епидемијата се забрзува

Здравствените власти на Кина денеска соопштија дека кај 1975 лица е потврдена

Повеќе

Царинската управа додели Благодарници на гевгелиски фирми

По повод светскиот ден на царината, директорот на Царинската управа Ѓоко

Повеќе

Се гради нова канализациона линија во Негорци и замена на дотраените водоводни

Јавното комунално претпријатие во Гевгелија, „Комуналец“ деновиве ја превзема

Повеќе

Формирана Комисија за здравство и социјални работи при Здружението на

Гевгелиското Здружение на пензионери ќе помага на своите членови преку прграма

Повеќе

Водовод и канализација за станбените објекти на Караорман

Најновата и растечка урбана зона во Гевгелија, населбата Караорман со години е

Повеќе

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.