Топ Новости

Миравци во Новогодишен сјај

Понеделник, 30 Декември 2019

Од сите населени места во општина Гевгелија Миравци одскокнува со иницијативата на граѓаните за самостојно украсување на својата населба. Од средината на декември центарот на Миравци доби пред празничното украсување со светлечки украси, сијалички, лампиони.
Најзастапени се декорациите пред Домот на културата во Миравци каде платото е собиралиште на децата и младите во слободното време.

Целата инвестиција е на иницијатива на советникот Пепи Стојанов од Миравци, a со свoи донации помогнаа и Тихо Костадинов, фудбалскиот репрезентативец на Македонија од Миравци и тимот на „Парис кафе“. Секоја година група граѓани одвојуваат средства за Новогодишно украсување на населбата, за набавка на украсни сијалици, а резултатот е видлив и воодушевувачки за жителите и посетителите на Миравци. Двигачкиот мотив за ваквиот чин е радоста на децата која ја искажуваат додека го гледат украсениот простор, насмевките на задоволство и нескриената љубопитност да им помогнат на мајсторите и работниците кои ги местеа украсните елементи.
Миравци веќе 15 дена е во Новогодишен сјај, со надеж дека годината која претстои ќе ја дочекаат со остварени желби кои сега ги греат надежите на исчекување на Највозбудливата ноќ во годината.


Last modified on Вторник, 31 Декември 2019 - 10:42

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од коронавирусот во Кина починале 56 лица, епидемијата се забрзува

Здравствените власти на Кина денеска соопштија дека кај 1975 лица е потврдена

Повеќе

Царинската управа додели Благодарници на гевгелиски фирми

По повод светскиот ден на царината, директорот на Царинската управа Ѓоко

Повеќе

Се гради нова канализациона линија во Негорци и замена на дотраените водоводни

Јавното комунално претпријатие во Гевгелија, „Комуналец“ деновиве ја превзема

Повеќе

Формирана Комисија за здравство и социјални работи при Здружението на

Гевгелиското Здружение на пензионери ќе помага на своите членови преку прграма

Повеќе

Водовод и канализација за станбените објекти на Караорман

Најновата и растечка урбана зона во Гевгелија, населбата Караорман со години е

Повеќе

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.