Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Миравци во Новогодишен сјај

Понеделник, 30 Декември 2019

Од сите населени места во општина Гевгелија Миравци одскокнува со иницијативата на граѓаните за самостојно украсување на својата населба. Од средината на декември центарот на Миравци доби пред празничното украсување со светлечки украси, сијалички, лампиони.
Најзастапени се декорациите пред Домот на културата во Миравци каде платото е собиралиште на децата и младите во слободното време.

Целата инвестиција е на иницијатива на советникот Пепи Стојанов од Миравци, a со свoи донации помогнаа и Тихо Костадинов, фудбалскиот репрезентативец на Македонија од Миравци и тимот на „Парис кафе“. Секоја година група граѓани одвојуваат средства за Новогодишно украсување на населбата, за набавка на украсни сијалици, а резултатот е видлив и воодушевувачки за жителите и посетителите на Миравци. Двигачкиот мотив за ваквиот чин е радоста на децата која ја искажуваат додека го гледат украсениот простор, насмевките на задоволство и нескриената љубопитност да им помогнат на мајсторите и работниците кои ги местеа украсните елементи.
Миравци веќе 15 дена е во Новогодишен сјај, со надеж дека годината која претстои ќе ја дочекаат со остварени желби кои сега ги греат надежите на исчекување на Највозбудливата ноќ во годината.


Last modified on Вторник, 31 Декември 2019 - 10:42

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.