Топ Новости

„Печка на дрва“ на М.Петров изложена во Скопје

Сабота, 04 Јануари 2020

Еколошкиот експонат „Печка на дрва“ дело на ликовниот уметник Михаил Петров од Гевгелија деновиве е дел од групната изложба на наградените дела од конкурсот „Тrash for art 2019“.
Несекојдневната изложба од уметнички дела направени од отпадни материјали е изложена на катот од ТЦ „Рамстор“ во Скопје. Овде секој од експонатите е претставен поименично, како и авторите и освоеното место на наградниот конкурс.

Меѓу деветте изложени наградени експонати од трите конкуренции со по три наградени дела се наоѓа и интересниот експонат направен од картон од гевгелискиот уметник Петров кој за ова дело освои второ место во поединечна конкуренција. Делото „Печка на дрва“ е направено од 10 парчиња картон добивајќи нормални кујнски дименции (85 х 40 х 40 см). Толку е оригинална што посетителите на Рамстор посегнале по рачката од вратичето на печката за да видат како е доловена внатрешноста. За жал и ја оштетил. Нашиот уметник, кој ја посетил изложбата, вели дека не останал рамнодушен на извадената рачка од вратичето на печката па веднаш интервенирал над своето дело оставајќи го за јавноста во првобитната своја форма. Делота на Петров, како и сите наградени и изложени дела од конкурсот на „Пакомак“ остануваат во сопственост на организаторот.

На наградниот конкурс „Тrash for art 2019“ можеа да учествуваат возрасни и деца, посетители на детски градинки, училишта, (основни и средни) како и факултети, невладини организации, но и поединци. Сите имаа единствен услов од организаторот „Пакомак“ од Скопје да користат отпаден материјали со цел да покажат дека отпадот не е секогаш ѓубре туку може да има и своја нова намена.

Честитки за гевгелискиот уметник Михаил Петров и неговиот стекнат статус на „еколошки ангажиран уметник“. Ако ве води патот до ТЦ „Рамстор“ деновиве можете да ја посетите оваа несекојдневна отворена за јавноста еколошка изложба.


Last modified on Сабота, 04 Јануари 2020 - 22:00

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Од коронавирусот во Кина починале 56 лица, епидемијата се забрзува

Здравствените власти на Кина денеска соопштија дека кај 1975 лица е потврдена

Повеќе

Царинската управа додели Благодарници на гевгелиски фирми

По повод светскиот ден на царината, директорот на Царинската управа Ѓоко

Повеќе

Се гради нова канализациона линија во Негорци и замена на дотраените водоводни

Јавното комунално претпријатие во Гевгелија, „Комуналец“ деновиве ја превзема

Повеќе

Формирана Комисија за здравство и социјални работи при Здружението на

Гевгелиското Здружение на пензионери ќе помага на своите членови преку прграма

Повеќе

Водовод и канализација за станбените објекти на Караорман

Најновата и растечка урбана зона во Гевгелија, населбата Караорман со години е

Повеќе

Лишен од слобода 68 годишен жител на Богородица

Ова е втор случај годинава жител на Богородица да биде лишен од слобода поради

Повеќе

Шпанија со итен протокол за ратификација на членство на Македонија во НАТО

Владата на Шпанија вчера го одобри и го достави на усвојување во Паралментот

Повеќе

Прес СДСМ Гевгелија: Вложувањето во образованието е најдобрата инвестиција

Претставникот во Советот на општината од редовите на СДСМ и коалицијата, кој

Повеќе

Ново невреме во Австралија - врнежи од град, после поплавите и пожарите

Само ден по песочната бура на југоистокот од Австралија се истурил силен град

Повеќе

Чесниот крст во Гевгелија го понесе Љупчо Трајков

Љупчо Трајков (30 годишен) од Гевгелија и годинава како и лани е најсреќниот

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.