Топ Новости
Навалица на рибари во Дојран - Вторник, 18 Февруари 2020 11:27

Работно со децата од Центарот „Мајка Тереза“

Среда, 05 Февруари 2020

Децата од Центарот за згрижување на лица со посебни потреби „Мајка Тереза“ во Гевгелија веќе неколку дена во работна акција заедно со вработените - се садат борчиња околу оградениот простор, се садат цвеќиња во саксии, се раскопува и уредува двориштето.
Садниците борчиња се донација од Томе Пачаразлиев од Богданци.

Работилницата која е нов простор за работна анимација и инклузија на децата е објект со површина од 96 метри квадратни со повеќе стотина метри дворна површина од некогашниот терен на поранешна Касарна. Објектот е доделен на располагање на Центарот „Мајка Тереза“ од страна на Општина Гевгелија во октомври минатата година, а просторот е реновиран повторно со донаторски прилози од граѓани и фирми од Општината.

Активностите на убавото сончево време, допирот со земјата, садниците, саксиите, па и копачите ги размрда вредните деца на активности, да засадат нешто што ќе го гледаат пред нив во дворот како расте.

Вистински доказ дека сите претходни донации за оплеменување на овој простор за потребите на децата се оправдани. Насмевките на работно ангажираните посетители на Центарот кажуваат се'.


Last modified on Среда, 05 Февруари 2020 - 02:34

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се крчкаат кандидационите партиски листи за Парламентарните избори 2020

Заклучно до 12 март, на 30 дена од одржуавњето на закажаните вонредни

Повеќе

Задушница - гевгеличани во сеќавање на упокоените ги посетија вечните

Гевгелиските гробишта денеска беа преполни од посетители и роднини кои палеа

Повеќе

Оставка на директорот на Средното училиште во Гевгелија

Директор на СОУ „Јосиф Јосифовски“ од Гевгелија, Цветан Неловски денеска

Повеќе

Меѓународна Мировна награда за Заев и Ципрас

За својата дипломатска умешност во спорот околу името Македонија, бившите

Повеќе

Забрана за сообраќај на патот Струмица - Валандово

Поради сообраќајна несреќа која се задеси околу 10 часот утринава, патниот

Повеќе

24 часовен штрајк во Грција го запре граничниот промет

Синдикатот на вработените во јавниот сектор во Грција (АДЕДИ) од утрово започна

Повеќе

Навалица на рибари во Дојран

Чамци, рибари, трски за риболов, тоа е континуирана слика сезонава на брегот и

Повеќе

Лишени од слобода тројца посетители на „Бел рај“ кај Миравци

Тројца средновечни граѓани на возраст од 38 до 40 години синоќа на 15 минути

Повеќе

Собранието се распушти

Со 108 гласови „ЗА“ и ниту еден против или воздржан денеска во 17:00 часот

Повеќе

Изгласан законот за Јавно обвинителство

Со 80 гласови „ЗА“ од 116 присутни од кои само шестмина беа „против“ денеска во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.