Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Еколошка акција со децата од „Мајка Тереза“

Среда, 26 Февруари 2020

Продолжуваат акциите за раззеленување и оплеменување на дворот на новиот простор кој децата од Центарот „Мајка Тереза“ го користат за едукативни сензилни работилници и активности на отворено. Акцијашки, со лопати, садници, земја и опрема за садење денеска беа посадени 30 овошки во дворот на работилницата која е дел од просторот на поранешна Касарна.
Во акцијата заедно со децата од Центарот за посебни потреби „Мајка тереза“ и вработените, се приклучи и градоначалникот на општина Гевгелија Сашо Поцков.

Општината го отстапи просторот од поранешна Касарна кое што сега се реновира и адаптира за потребите на посетителите на Центарот. Поради тоа беше направен и увид во внатрешната адаптација и опремувањето на објектот кој треба да ја оправда својата улога - наместо запуштен дел од поранешна Касарна да за живее, (а веќе неколку месеци и активно се работи заедно со децата) во успешна работилница за сензорни активности на посетителите на Центарот.

- „Општината редовно ги поддржува активностите на Центарот „Мајка Тереза“ и Дневниот центар за деца со посебни потреби, како и на другите слични здруженија и институции. Доделениот напуштен објект кај Касарната е една од можностите како Локална самоуправа да им помогнеме на децата и лицата со посебни потреби, како и на нивните родители“, истакна во оваа прилика градоначалникот Поцков.

Ние ќе им посакаме да им се вкорени и разлиста засаденото и да им се сладат на плодовите од засадените овошни садници.


Last modified on Среда, 26 Февруари 2020 - 20:02

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.