Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Стабилен водостој на Дојранското езеро

Сабота, 29 Февруари 2020

Деновиве питомата зима, ниската маса на врнежи, немањето обилен снег на планините кој со пролетта треба да се истопи го оставија Дојранското езеро на раат да се синее на сонцето и да се бранува покрај својот брег без да ја загрозува урбаната опрема околу крајбрежјето со своите води.
Нема поплави, нема потопена езерска пешачка патека, нема излевање на водата на плажите покрај езерото како што беше минатогодишната слика на Дојранското езеро.

Според податоците на УХР водостој прикажан во мнм измерени во 07:30 часот за 27 и 28 февруари годинава за Дојранското езеро изнесува 146,99 мнм. Нулта котата за езерото е позиционирана на 144,93 мнм. Тоа значи дека езерото е за 2,06 единици повисоко од „О“ та котата. Просекот за февруари во периодот од 2005 до 2014 година е на ниво од 144,08 мнм, што значи дека ова е очекувана сезонска слика на езерото.

Сепак, концесионарите на плажите и Општината која води грижа за одржување на крајбрежјето и најдолгата Градска плажа, годинава можат да здивнат, немат поплавени чадори, канделабри, однесена песочна подлога од плажите, како што беше лани. Мирниот денешен последен февруарски ден ја одразува сликата на езерскиот спокој како за водите, така и за надлежните, одговорни за одржување на оваа јужна езерска крајбрежна убавина.


Last modified on Сабота, 29 Февруари 2020 - 22:30

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

Владата донесе одлуки за субвенционирање на лозарите и винариите извозници

Владата на Република Северна Македонија, на вчерашната седница донесе одлука со

Повеќе

Лишена од слобода гевгеличанка во Скопје

Полициски службеници на СВР Скопје, вчера (вторник 22 септември) ја лишиле од

Повеќе

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.