Топ Новости

Цветен пазар за празнична Гевгелија

Сабота, 07 Март 2020

Денеска е Тодорова сабота, ама и ден пред претстојниот празник на жената 8-ми март. Доволен повод за празнична раздвиженост на граѓаните во центарот на градот, каде во кое време и да поминат од денот ќе ги пречека шарената и миризлива цветна слика на штотуку „никнатиот“ цветен пазар на малиот плоштад „Сава Михајлов“ во Гевгелија.
Понуда во изобилство: буќети, саксиско цвеќе, украсни домашни сорти, режано цвеќе на парче. Цените од 30 денари темјанушка во саксија, 50 денари за „бомбонка“, 100 денари букет, 150-200 денари саксиско цвеќе, до 900 денари за миризливите орхидеи. Има избор за сите мераци.

А, има и посетители на цветниот пазар. Сите оние кои преку цвеќето сакаат да искажат почит и благодарност на празникот на жената, до својата мајка, баба, свекрва, сопруга, девојка, блиска роднина, драга животна пријателка, колешка, соработничка...
Повод за честитање има, цвеќе има, треба само да го посетите Цветниот пазар во Гевгелија. Ве чекаа на локацијата со сите шарени бои на природните цветови денеска до стемнување. Ќе Ве чекаат и утре до зајдисонце на истата локација.
Внимание и порадок без грешка - Цвеќето - безгрешен сојузник на мажите за секоја прилика - пријатен подарок за секоја жена исто во секоја прилика. Ако не сте купиле досега цвет време е да се навикнете да ја практикувате оваа пријатна љубезност на подарувањето внимание, блискост и благодарност.


Last modified on Сабота, 07 Март 2020 - 18:57

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трговски оператори во Гевгелија вршат достава до нарачатели за време на

За време додека трае забраната за движење на граѓани и возила (т.н.

Повеќе

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.