Топ Новости
Билборд кампања - Понеделник, 06 Јули 2020 15:42

Карта на Македонија со корона

Сабота, 21 Март 2020

Дваесет и четири дена Македонија се справува со вирусот корона од регистрирањето на првиот случај евидентиран на 26 февруари 2020 година и досега вирусот е присутен во шест општини: Скопје, Дебар, Штип, Кавадарци, Гостивар и Охрид.

Заклучно со 20 март во државата има регистрирано 76 заболени од вирусот корона (Covid-19).

Најмногу заболени 40 има во Скопје, следува Дебар со 30 пациенти, 2-ца во Штип, 2-ца во Кавадарци, по еден во Гостивар и Охрид. Највисок процент на заболени до вчера беше на возраст од 50-59 години со 43%, но денеска се изедначи бројот на заболени и од 16 до 49 години кој изнесува исто така 43,24%. Најмал процент од 5,42% има на возраст од 0 до 15 години, со едно заболено девојче од 4 години и едно момченце од 15 години. Процентот на заболени кај најризичната возрасна група од 60+ години изнесува 8,1%.

До сега во Македонија, од констатирањето на првиот заболен од корона од 26 февруари до денеска има еден излекуван пациент кој е пуштен дома, тоа е првиот пациент, жителка на Струмица.

Смртност како последица на корона во Македонија нема.

До овој момент во државата има 3.787 лица во самоизолација.

Last modified on Сабота, 21 Март 2020 - 01:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Министерствата за земјоделство и екологија посветени на Дојран и Дојранското

Општина Дојран која се простира на еден од трите природни езерски убавици во

Повеќе

Марија Костадинова: Градиме инфраструктура - Патиштата ќе не' направат поблиски

Кандидатката за член на Собранието на РСМ, која е на изборната листа на СДСМ и

Повеќе

Почина 54 годишен маж во сообраќајна несреќа кај Богородица

Вечерва после полноќ, во 01:30 часот (ден четврток 09.07.2020 год.) било

Повеќе

Среда, 15 јули - неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 15 јули, среда, е

Повеќе

Демонстранти упаднаа во Собранието во Србија – интервенира полицијата

Неколку стотици граѓани се собраа пред српскиот парламент во знак на протест

Повеќе

Ципрас: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев, лидер кој гледа

Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас, чиј потпис стои на Преспанскиот

Повеќе

Откриени 211 мигранти кај Гевгелија, приведен возачот

Од МВР денеска јавуваат за уште еден обид за нелегален превоз на мигранти низ

Повеќе

Билборд кампања

Предвремените парламетарни избори во услови на корона епидемија наложија

Повеќе

Костадинова: СДСМ и „Можеме“ со конкретни мерки за поддршка на младите

Кандидатката за пратеник на СДСМ и коалицијата „Можеме“, Марија Костадинова, со

Повеќе

Грција нема да ги прима српските туристи

Грција од утре наутро (06.07.2020 понеделник) во 6 часот ги затвора границите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.