Топ Новости

Карта на Македонија со корона

Сабота, 21 Март 2020

Дваесет и четири дена Македонија се справува со вирусот корона од регистрирањето на првиот случај евидентиран на 26 февруари 2020 година и досега вирусот е присутен во шест општини: Скопје, Дебар, Штип, Кавадарци, Гостивар и Охрид.

Заклучно со 20 март во државата има регистрирано 76 заболени од вирусот корона (Covid-19).

Најмногу заболени 40 има во Скопје, следува Дебар со 30 пациенти, 2-ца во Штип, 2-ца во Кавадарци, по еден во Гостивар и Охрид. Највисок процент на заболени до вчера беше на возраст од 50-59 години со 43%, но денеска се изедначи бројот на заболени и од 16 до 49 години кој изнесува исто така 43,24%. Најмал процент од 5,42% има на возраст од 0 до 15 години, со едно заболено девојче од 4 години и едно момченце од 15 години. Процентот на заболени кај најризичната возрасна група од 60+ години изнесува 8,1%.

До сега во Македонија, од констатирањето на првиот заболен од корона од 26 февруари до денеска има еден излекуван пациент кој е пуштен дома, тоа е првиот пациент, жителка на Струмица.

Смртност како последица на корона во Македонија нема.

До овој момент во државата има 3.787 лица во самоизолација.

Last modified on Сабота, 21 Март 2020 - 01:12

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Трговски оператори во Гевгелија вршат достава до нарачатели за време на

За време додека трае забраната за движење на граѓани и возила (т.н.

Повеќе

Корона низ бројки кај нас и во светот до 13 часот

Истекува 41 ден од првиот дијагностициран случај со корона во Македонија, а во

Повеќе

Во Гевгелија наврнати 90 литри дожд на 1 м2 за пет дена, водостојот на Вардар

Почетокот на месец април започна со дожд и во изминатите пет денови од 01 до 05

Повеќе

Македонија влегува во втора фаза во битката со корона вирусот

Нови 72 заразени од корона вирусот, тројца оздравени и двајца починати е

Повеќе

Општина Гевгелија со мерки за олеснување на општинските даноци и такси кон

Поради епидемијата со корона вирусот во државата Владата донесе два пакета

Повеќе

Царинските работници активни во одржувањето на домашната економија и за време

Додека трае епидемијата со корона вирусот и вонредната состојба во државата

Повеќе

Тешко повреден возач во сообраќајка кај Прдејци

Новоасфалтираниот регионален пат Прдејци-Смоквица кој е оптеретен со промет од

Повеќе

Втората акција - пакети со лична хигиена за социјалните категории граѓани во

Мобилни тимови на Општина Гевгелија и денеска ја продолжуваат акцијата за помош

Повеќе

Македонија доби пристап до Европскиот Солидарен Фонд

Заедничката борба со корона вирусот се повеќе не' приближува и обединува со

Повеќе

Во прекин железничкиот сообраќај - Товарен воз излета од пругата кај Миравци

Поради одрон на камења врз самата железничката пруга која ја блокирала во

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.