Портрет за Филипче

Сабота, 28 Март 2020

Човекот кој деноноќно се бори за јавното здравје на граѓаните како министер за здравство и дел од Комисијата за справување со заразни болести во државата, министерот Венко Филипче е лик на кој се' поголем дел му се благодарни за неговата работа.

Последен пример е инспирацијата на Светлана Зуламоска, фризерка од Прилеп која направила негов портрет користејќи материјал кој и преостанува од работата, а тоа е отсечената коса од клиентите. Таа е позната по ова свое хоби. Веќе има направено вакви портрети и на други познати личности кај нас, како Игор Џамбазов, Весна Петрушевска, Кире Лазаров, на Атиџе Муратовска од филмот „Медена земја“.
А, сега во услови на глобална пандемија, заслугата за таков портрет од Светлана ја доби токму министерот за здравство Филипче.

- „На човекот кој во овие тешки денови за сите нас е дежурен „херој“ му направив портрет од коса. И му благодарам од срце“, напиша Зуламоска во објавата на Фејсбук за својата креација.

Last modified on Сабота, 28 Март 2020 - 13:19

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Во Дојран посетителите добија бесплатни заштитни маски!

Викенд посетеноста во Дојран достигна размери блиски на летната туристичка

Повеќе

Инфраструктурно улично подобрување во Прдејци

По дводневна акција денеска заврши бетонирањето на уличен крак во населеното

Повеќе

Дезинфекција на јавните површини во Гевгелија

По налог на Општинскиот штаб за заштита и спасување денеска започна да се

Повеќе

Донација од 40.000 евра од Групацијата „Новоматик“ за Општа Болница Гевгелија

Еден месец по официјалната најава на својата одлука да донираат 200.000 евра

Повеќе

Јавното обвинителство отвори предмет против митрополитот Агатангел

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите

Повеќе

Трета акција за уништување на комарците во Гевгелија и ЈИ регион

По извршени две последователни лаврицидни прскања против комарци на места

Повеќе

Започна ревитализацијата на патот Богородица-Стојаково

Градежната оператива на „ЖИКОЛ“ ДООЕЛ Струмица од денеска е на терен со

Повеќе

Владата донесе забрана за одење на гробишта викендов на цела територија

Во петок е задушница, а во недела Духов ден. Во пресрет на овие народни

Повеќе

МВР против МВР на „Боемска“ – СВР и ЕБР ги чекаат снимките од камерите

Пазарната полиција не можеше да влезе во угостителскиот објект на улица

Повеќе

Во изолација 60 полицајци на служба во Гевгелија

Околу шеесетина полицајци кои ја чуваат јужната граница на Македонија поради

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.