Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Убавините на Смоквица

Сабота, 04 Април 2020

Село во гевгелиско, со име на најслаткото јужно овошје што расте кај нас - Смоквица. Го има како дрво по дворовите, како десерт во домовите, со благиот однос на тамошните жители како и овошјето.
За убавините на Смоквица има многу сведоци кои го посетиле ова гевгелиско село, но и ергени кои вдомиле невести од таму, но има и познати професори родум од Смоквица, народни борци, медицинари, земјоделски претприемачи, се на се' паметни, вреди и питоми луѓе полни со гостопримство.

Неодамна жителите на Смоквица изведоа доброволна акција за чистење на сметот од своето село низ улиците, сокаците, јавните површини кои немарно се запустуваа со ѓубре, се' со цел да им заличи селото, а не само дворовите на вредните смоквички домакини и домаќинки. Акцијата беше организирана од Месната заедница на с. Смоквица, а се приклучи на помош и екипа од ЈПКД „Комуналец“.

Сега и прошетките се полични со убавините на раззеленетата и расцутена природа, без да се веат некаде најлонски кеси, отпадни амбалажи, картони и друг смет. Смоквичани си го
сакаат и негуваат селото и своите традиции на вредни домаќини.

Фото записите се направени од Виолета Праматарова Христова - претседател на МЗ Смоквица, која ни' испрати фотографии на смирена и чиста селска идила која Ви ја споделуваме.


Last modified on Сабота, 04 Април 2020 - 11:58

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Гевгеличанец лишен од слобода на ГП Табановце

Министерството за внатрешни работи известува дека во средата на 7 минути пред

Повеќе

Врховeн Суд одлучи: Јанкулоска ќе оди во затвор

Жалбите за предметот „Тенк“ на Груевски и Јанулоска паднаа пред Врховен.

Повеќе

Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија

Утрово, околу 7 часот и 30 минути, на излезот од Гевгелија се случи тешка

Повеќе

Приведен дилер на дрога од Миравци, гевгелиско

Секторот за внатрешни работи Струмица - Одделение за внатрешни работи

Повеќе

Наставата со физичко присуство и комбиниран модел бараат гевгелиските училишта

Одлагањето на наставата за учебната 2020/21 поради корона пандемијата ги

Повеќе

Заев: Слободни и отворени кон светот! Ја славиме независноста!

Премиерот Заев на прославата по повод Денот на независноста на Македонија - 8ми

Повеќе

Тешко повреден возач на мопед од Гевгелија

Тешки клинички повреди на 78 годишен жител од Гевгелија е епилогот од

Повеќе

„Смоквијада 2020“ - пет наградени екипи подготвија највкусно слатко од смокви

Најслатката манифестацја која ја одбележува Гевгелија - натпреварот во варење

Повеќе

Гевгелиските детски градинки ќе згрижат 440 деца со отварањето на 9 септември

Јавната општинска установа на детски градинки „Детска радост“ во Гевгелија во

Повеќе

ОКШ воведува засилена контрола на примената на заштитните мерки од Корона

Новиот корона бран во Гевгелија и актуелните 17 позитивни на територијата на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.