Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Опуштено и без корона во Гевгелија

Понеделник, 11 Мај 2020

Скратениот полициски час за време на викендот на многу граѓани им овозможи да се релаксираат малку во зеленило, во природа.

Шетачи имаше долж мостот на Вардар, но не повеќе од по двајца, на стотина метри растојание, потоа велосипедисти и пешаци по патот до Негорски Бањи, и уживатели на терените на Негорски Бањи. Спортистите се истрчуваа на игралиштето, протрчувајќи ја својата дневна тура за одржувањето кондиција, некои го пропешачија теренот, некои играа со децата. Се на се' граѓани кои се придржуваа на дистанцата од два метра растојание. Но, ниту еден не сретнавме со задолжителна маска. Демек, рекреираат поединечно.

Иако посетеноста на Негорските Бањи беше скромна, корпите за отпадоци „велат“ дека овде поминал повеќе народ од очекуваното. Тамошните одржувачи на комуналната хигиена не престасале да ги испразнат преполнетите канти за отпадоци со фрлена амбалажа, хартии, остатоци од јадења кои шетачите ги донеле со себе, бидејќи тамошниот ресторан не работи за услуги кон клиенти.

Детскиот парк беше преполн од викенд посетители кои ги опседнаа реквизитите за седенка, муабет со сокче, на по некоја цигара. Така беше и во дворовите на детските градинки во Гевгелија. Повеќе возрасни, отколку деца. На сите им треба „надворешна“ вентилација.

Короната замре во Гевгелија. Опуштање треба, но внимателно. Не знаете дали клупите на кои седевте вчера беа дезинфицирани од стопанственикот на објектот и околниот парк во Негорски Бањи. Затоа, да останеме и понатаму доследни на мерките за заштита.


Last modified on Понеделник, 11 Мај 2020 - 22:21

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

Се бара ревизија за изградбата на Градскиот пазар во Гевгелија

Советникот Тихомир Ручкоманов, претставник од ЛДП и коалиционен партнер на СДСМ

Повеќе

Конституиран новиот 10-ти по ред парламентарен состав на РСМ

Со 116 гласови „за“, ниту еден воздржан и ниту еден против, денеска се

Повеќе

Граничниот премин Дојран-Дојрани останува затворен уште 10 дена

Грција ги продолжува своите меѓугранични заштитни мерки од ковид-19.
Денеска,

Повеќе

Августовска разгледница од Дојран

Продолжениот празничен викенд донесе многу гости, посетители, викенд туристи и

Повеќе

Честит 2 август – Денот на републиката

Денешниот втор августовски ден 2020 Македонија го слави Денот на Републиката,

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.