Штрковите повторно вдомени

Петок, 03 Јули 2020

Со интервенција на екипа на ЕВН денеска беше поправено превртеното гнездо на штрковите, кое се наоѓа на електричен столб до зградата кај Железничка станица Гевгелија.
Тамошните жители ги гледаа немоќните градски штркови како се шетаат под столбот, на тротоарот од улицата „Маршал Тито“ и раскрсницата со улица „Железничка“, а совесни граѓани ја постираа нивната „мака“ - немањето гнездо-свој дом, на социјалните мрежи.

Екипа на ЕВН, која е фирма која го споделува новото време на социјална комуникација со граѓаните, го прифати јавниот повик и еве денеска, со контура од метални шипки во форма на обрач со вдлабнатина, ја појача подлогата и го постави постојното гнездо на истиот електричен столб. Сега веќе ниту ветерот не ќе може да го однесе.

Пример за пофалба на соработка меѓу човекот и жителите на природата.

Фото: позајмено од Аризанова Елена


Last modified on Петок, 03 Јули 2020 - 18:04

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Џо Бајден ја превзеде функцијата претседател на САД

Со свечена церемонија на која не присуствуваше претходникот Трамп, денеска

Повеќе

Од јануари пензиите повисоки за 185 денари

Усогласувањето на пензиите со трошоците за живот донесе покачување на пензиите

Повеќе

Водици со шест крштевки во гевгелиските храмови

Вековниот празник Богојавление Водици денеска освен со водосвет во црковните

Повеќе

Угостителите со работно време до 21 часот

Владата на Република Северна Македонија на денешната 40-та седница, по

Повеќе

Водосвет годинава во црковните храмови

Пандемијата годинава ја измени и традицијата - Осветувањето на водите за време

Повеќе

АВРМ: Кредитирање на невработените до 10.000 евра за започнување сопствен бизнис

Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија објави оглас за

Повеќе

Минусна ноќ во Гевгелија и југот

Вечерва настапуваат првите минусни температури годинава - поларниот студен бран

Повеќе

За 50% поевтинува регистрацијата на возила со странски таблички

Легална регистрација во Македонија со 50 од сто намалени трошоци е новата

Повеќе

Кривична пријава за фалсификаторка на пари

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР – Скопје поднесе

Повеќе

Видео: Стопирани Василичарите во Вевчани

Василичарскиот кaрневал во Вевчани кој поради короната претставува закана по

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.