Топ Новости
Августовска разгледница од Дојран - Понеделник, 03 Август 2020 14:35
Воз удрил во автомобил кај с.Давидово - Понеделник, 27 Јули 2020 17:55

Штрковите и нивната дома

Вторник, 21 Јули 2020

Градската фамилија штркови сместена во големето прачкасто гнездо на електричниот столб во близина на „Амамот“ во Гевгелија порасна. Освен возрасниот пар се испилија и млади штркчиња за кои се грижат родителите.
Во гнездото се гледаат три млади птици, како со мирнотија на топлото сонце, неинтригирани од тешката механизација непосредно до нив која град повеќекатница, мирно го тераат својот секојдневен ритуал. Долета возрасен штрк носејќи во клунот храна за подмладокот. Штркчињата јадат, мајсторите на зградата работат. Ниту чекани, ниту кранови можат да го пореметат нивниот апетит. Треба да пораснат, а наесен со родителите да го издржат долгиот пат на преселбата до топлите краишта на југ. Најчесто тоа се пределите на Африка и Блискиот исток кои се појужно од нас.

„Вие може да градите колку сакате, ама нашата дома си е дома“ - е девизата која ја остава мирнотијата и неиритираноста на градските штркови од новата градежна гужва околу нивното живеалиште. „Овде ни' се доволни куп гранчиња, слама и прачки скупчени во 1-2 метарски дијаметар. Не ви се мешаме во вашето - Не се мешајте во нашето. На пролет пак ќе дојдеме“ - како да звучи пораката на нашите градски штркови.

Ве разбираме „Дома си е дома. Таму газдувате, таму растете, таму создавате подмладок, од таму ги учите да полетат. Од дома поарно нема“.
Би благодариме за глетката и поздравот со раштраканите клунови.

 

Last modified on Вторник, 21 Јули 2020 - 04:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

КЗБ: Од прво до трето одделение во училишните клупи, другите пред компјутер дома

На две недели пред почетокот на учебната година, Комисијата за заразни болести

Повеќе

Заев го доби мандатот за состав на Влада од претседателот Пендаровски

Денеска напладне со свечена церемонија во вилата Водно каде е резиденцијата на

Повеќе

Заев обезбедил мнозинство, Пендаровски утре му го доделува мандатот

Шефот на државата Стево Пендаровски утре (четврток 13 август) мандатот за

Повеќе

Првачињата на училиште, останатите он лајн настава од дома

Учениците од септември веројатно ќе останат дома, ова го најави министерот за

Повеќе

Маж од Миравци при рибарење се удавил во Вардар

Од полицискиот дневен билтен на МВР се известува дека вчера во водите на Вардар

Повеќе

Граничен премин „Евзони“ кај ГП „Богородица“ вечерва се затвара во 22 часот

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничната

Повеќе

ООУ „Владо Кантарџиев“- Гевгелија со инвестиција за уредување на дворниот

Министерството за здравство за следната недела ги најавува протоколите за

Повеќе

Прогласена кризна состојба на јужната и северната граница на РСМ

Владата на Република Северна Македонија на одржаната редовна 79-та седница,

Повеќе

Османи: Започнаа преговори Заев-Ахмети за заедничка коалиција

Портпаролот на Демократската унија за интеграција Бујар Османи во интервју за

Повеќе

ГП „Евзони“ од утре целосно се затвара од 23 до 07 часот наутро

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, денеска на брифинг со новинарите

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.