Топ Новости
Приведени илегалци кај Моин - Сабота, 10 Октомври 2020 12:44

Штрковите и нивната дома

Вторник, 21 Јули 2020

Градската фамилија штркови сместена во големето прачкасто гнездо на електричниот столб во близина на „Амамот“ во Гевгелија порасна. Освен возрасниот пар се испилија и млади штркчиња за кои се грижат родителите.
Во гнездото се гледаат три млади птици, како со мирнотија на топлото сонце, неинтригирани од тешката механизација непосредно до нив која град повеќекатница, мирно го тераат својот секојдневен ритуал. Долета возрасен штрк носејќи во клунот храна за подмладокот. Штркчињата јадат, мајсторите на зградата работат. Ниту чекани, ниту кранови можат да го пореметат нивниот апетит. Треба да пораснат, а наесен со родителите да го издржат долгиот пат на преселбата до топлите краишта на југ. Најчесто тоа се пределите на Африка и Блискиот исток кои се појужно од нас.

„Вие може да градите колку сакате, ама нашата дома си е дома“ - е девизата која ја остава мирнотијата и неиритираноста на градските штркови од новата градежна гужва околу нивното живеалиште. „Овде ни' се доволни куп гранчиња, слама и прачки скупчени во 1-2 метарски дијаметар. Не ви се мешаме во вашето - Не се мешајте во нашето. На пролет пак ќе дојдеме“ - како да звучи пораката на нашите градски штркови.

Ве разбираме „Дома си е дома. Таму газдувате, таму растете, таму создавате подмладок, од таму ги учите да полетат. Од дома поарно нема“.
Би благодариме за глетката и поздравот со раштраканите клунови.

 

Last modified on Вторник, 21 Јули 2020 - 04:27

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.