Топ Новости
Тешка сообраќајна несреќа во Гевгелија - Вторник, 15 Септември 2020 14:44

Свадбарска од Смоквица

Недела, 09 Август 2020

Недела, ден за свадба. Летен ден во Смоквица.
Домаќинот седнат во првиот ред со качкет на глава, Ангел Јанев, го жени својот најмал син. Цело село на гости. Сите ги чекаат сватовите. Синот Јане ќе донесе невеста од Скопје.
Е, за ваков настан се повикувал фотограф од Гевгелија да го одбележи денот, зошто во тоа време фотографски апарат немал никој во селото. Само едно фото студио во Гевгелија.

Деновиве, во време на корона пандемија, ни' фалат вакви свадбарски радости.

Ова е фото потсетување дека секој ден заслужува свое внимание, а ако биде овековечен со фотографија, станува историски запис за животот од едно време и групна радост на цело село кое може да го донесе среќниот настан за стапување во брак на двајца млади.

ФОТО: Од домашниот албум на внука на Ангел


Last modified on Недела, 09 Август 2020 - 21:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Родителите од Миравци бараат настава со физичко присуство за учениците од VI до

Советот на родители при Општинското основно училиште „Климент Охридски“ од

Повеќе

Прием на првачињата во училиштата во Гевгелија

Централните општински училишта „Крсте Мисирков“ и Владо Кантарџиев“ од

Повеќе

„Викенд без ДДВ“ за корисниците на апликацијата „Мој ДДВ“

Новата мерка „Викенд без ДДВ“ од Четвртиот пакет на економски мерки на Владата

Повеќе

Пресуда: 1,5 години затвор за Груевски, условна за Јанакиевски

Денеска судот изрече пресуда за предметот „Насилство во општина Центар“. На екс

Повеќе

Гордана Јанкулоска спроведена во затворот Идризово

Екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска попладнево е

Повеќе

Заев: 470 милиони евра тежок Четвртиот пакет економски мерки наменет за

- „Парите на граѓаните се за граѓаните. Со четвртиот пакет економски мерки,

Повеќе

Филипче: Отварање на границите без ПЦР тестови - се разговара со земјите од

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека сите земји во

Повеќе

Корона кризата ја зголеми невработеноста во Гевгелија

Новата здравствена пандемија која го зафати светот се одрази на светската

Повеќе

Септемвриски снег во Босна и Херцеговина

Четвртиот ден од есента забелеа снежните покривки на планината Бјелашница и на

Повеќе

Ковид настава во Гевгелија - претежно он лајн, основците од I до III на училиште

Барањето на општинските основни и средното училиште од Гевгелија за одржување

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.