Свадбарска од Смоквица

Недела, 09 Август 2020

Недела, ден за свадба. Летен ден во Смоквица.
Домаќинот седнат во првиот ред со качкет на глава, Ангел Јанев, го жени својот најмал син. Цело село на гости. Сите ги чекаат сватовите. Синот Јане ќе донесе невеста од Скопје.
Е, за ваков настан се повикувал фотограф од Гевгелија да го одбележи денот, зошто во тоа време фотографски апарат немал никој во селото. Само едно фото студио во Гевгелија.

Деновиве, во време на корона пандемија, ни' фалат вакви свадбарски радости.

Ова е фото потсетување дека секој ден заслужува свое внимание, а ако биде овековечен со фотографија, станува историски запис за животот од едно време и групна радост на цело село кое може да го донесе среќниот настан за стапување во брак на двајца млади.

ФОТО: Од домашниот албум на внука на Ангел


Last modified on Недела, 09 Август 2020 - 21:53

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.