Дезинфекција во детските градинки во Гевгелија

Понеделник, 07 Септември 2020

Објектите, просториите за престој и игра на децата во гевгелиските детски градинки денеска добија третман на дезинфекција пред престојниот старт на работа на оваа установа за згрижување на деца од предучилишна возраст.
ЈОУДГ „Детска радост“ ваков третман спроведе и во текот на месеците мај и јуни со целосна дезинфекција и дезинсекција на просториите и дератизација на дворните површини. Расположивиот работен простор на градинките е со нето корисна површина од 5.064 метри квадратни, а дворната површина во сите шест објекти заедно опфаќа простор од 25.858 метри квадратни. Тоа значи дезинфекција, дезинсекција и дератизација на целиот простор кој овие седум месеца беше надвор од употреба, заради сигурност од немање корона закана.

Најавениот старт на отварање на градинките во државата, среда 9 септември и новиот корона бран во Гевгелија наложи повторување на постапката за да се има сигурност дека нашите најмлади членови на заедницата ќе престојуваат во чисти и здравствено безбедни услови.
За престој од 9 септември од вкупно запишаните 800 деца, градинките во овој турнус, согласно протоколот за работа во услови на засилени анти ковид мерки, ЈОУДГ „Детска радост“ од Гевгелија во своите шест постојни објекти ќе прими 440 деца од 0 до 6 годишна возраст.

За нашите најмлади членови на заедницата со грижа и внимание во чисти, обновени, климатизирани, дизинфицирани услови за престој, игра и учење низ игра!


Last modified on Понеделник, 07 Септември 2020 - 19:54

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Мијалков осуден на 12 години затвор - спроведен е во КПУ Затвор Скопје

Судот, по советување и гласање го прифати предлогот на Обвинителството, за

Повеќе

Три кривични пријави за локални возачи

ОВР Гевгелија во еден ден (22.02.2021 г.) поднесе три кривични пријави за

Повеќе

Донирани 20 компјутери за учениците од Негорци

Во време на пандемија кога наставата се одвива по електронски пат, поранешни

Повеќе

Распишана централна потерница за Сашо Мијалков

Судот попладнево изрече куќен притвор за Сашо Мијалков, но полицијата не може

Повеќе

Засадени дрвца во сеќавање на Игор Мицев

Граѓаните на Негорци денеска имаа несекојдневен помен во сеќавање на прерано

Повеќе

ОЈО Гевгелија: 30 дена притвор за вооружен разбојник

Деветнаесет дена по извршениот вооружен грабеж во казино во Богданци

Повеќе

19-годишен гевгеличанец загина во сообраќајна несреќа

Вечерва во 00:50 по полноќ на патниот правец Стар Дојран - Нов Дојран во

Повеќе

Кривична пријава до ЈО Гевгелија за фирми кои избегнале плаќање акциза

Една Гевгелиска и една фирма од Тетово заедно со тројца одговорни лица добија

Повеќе

Приведен разбојник од Стојаково

Со ваков наслов МВР известува дека вчера, вторник, 16.02.2021 по извршен

Повеќе

Ветерен парк кај Миравци - нова инвестиција на ЕСМ

Со грант од 2,4 милиони евра од Германската банка за развој (КФВ) Електрани на

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.