Топ Новости
Приведени илегалци кај Моин - Сабота, 10 Октомври 2020 12:44

Гевгелија памети

Петок, 25 Септември 2020

Во кругот на големото двориште со борова шумичка во поранешниот објект на гевгелиската Касарна стои споменик на стреланите граѓани од нашиот крај за време на Втората светска Војна која не ги заобиколи ниту овие простори на Македонија. Сведоштво за извршителот на ѕверскиот чин - бугарскиот фашистички окупатор, е исклесан на камената плоча од спомен постаментот. На неа пишува:

Во оваа месност, бугарскиот фашистички окупатор во декември 1943 и јануари 1944 година ги стрела патриотите од селата Конско и Негорци:
1. Ѓорѓиева Јордана од с. Конско
2. Деков Илија - Конско
3. Шаренков Димитар - Конско
4. Бојмалиев Ристо - Негорци
5. Димов (Велов) Ѓорги - Негорци
6. Карпузов Борис - Титов Велес
7. Шуклев Ристо - Негорци

Споменикот е подигнат 1973 година од Општинскиот одбор на Сојузот на здруженијата на борците од Народно ослободителната борба од Гевгелија.

Ако бугарите забораваат новите поколенија на овие наши сограѓани не забораваат. Минатата година дел од нив учествуваат во граѓанска акција за чистење на кругот на Касарната. Посебно внимание посветија на ова споменично обележје, со обнова на бојата на исклесаните имиња на стреланите од овој крај.

Вечна и слава и незаборав!
Гевгелија ги памети своите херои и жртви од НОБ. Ова во прилог на најновата бугарска политика и намери, пред почетокот на преговорите на Македонија за влез во ЕУ, да ја преправат својата улога во Втората Светска Војна како „ослободители“ на овие простори кои ги нарекуваат „бугарска територија“.

Гевгелија памети!

 

Last modified on Петок, 25 Септември 2020 - 12:33

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.