Топ Новости
Приведени илегалци кај Моин - Сабота, 10 Октомври 2020 12:44

Првачиња на училиште и „новото нормално“

Четврток, 01 Октомври 2020

Генерацијата првачиња 2020/21 е првата генерација која напоредно со првото запознавање со училиштето, училишните клупи и другарчиња, има нова училишна задача „Да се запознае со новото нормално“, а тоа е примената на ковид мерките уште при самиот влез во училиштето.

Наместо свечена приредба од учениците од поголемите одделенија, годинашниве првачиња се соочија со дезинфекциони стапки за обувки, со дезинфекциони средства на влезот од училиштето со дистанца од секое другарче при влез и во училишните клупи од 1,5 до 2 метри.

Фото галеријата која ви ја споделуваме е атмосферата од почетокот на училишната година за првачињата и II, III, IV и V-то одделенците во ООУ „Климент Охридски“ во Миравци. Ова училиште е единствено во општината кое доби дозвола од Комисијата при МОН за изведување настава со физичко присуство на учениците од прво до петто одделение.
Дел од нив првиот школски час и распоредот на наставната материја ги изведоа на отворено, во училишниот двор, а помалите во училница го запознаа „Новото нормално“ во разделените училишни клупи и седењето ученик секој сам без клупско другарче.
Добредојде на сите првачиња сепак беше испорачано со видео порака подготвена од минатогодишните петтооделенци, сега шестокласници во истото училиште.

Со среќа и успех новата учебна година!

Last modified on Четврток, 01 Октомври 2020 - 21:05

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.