Голчиња

Вторник, 20 Октомври 2020

Рамна зелена трева, топка и детска желба за игра - толку треба за да се собере група за голчиња пред зграда. Не е важно што нема современо опремено игралиште, што нема стативи, маркирани аут линии. Тука се камењата поставени да означуваат голчиња, а за се' друго екипите взаемо ќе се договорат: од каде до каде е теренот, колкумина ќе брои екипата, до кога ќе играат... до повикот да се приберат дома за ручек.

Фотографијата е од занесената игра на децата на зелениот терен од најновиот парк пред зградите до Градскиот пазар во Гевгелија.
Повозрасните од претставниците на локалните тела во општината побараа спортски реквизити за убав и опремен спортски терен, ама желбата за игра на овие деца не мирува и не чека. Важно е да се излезе од дома, да се има физичка активност, а ако се даде и гол на противничкиот тим среќата и задоволството е поголемо.

До играта со вистински голчиња со мрежи и стативи и камењата од природното опкружување се доволни за почеток. Важно е да сакаат да играат. За се' друго ќе се најде решение.

 

Last modified on Вторник, 20 Октомври 2020 - 22:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.