Голчиња

Вторник, 20 Октомври 2020

Рамна зелена трева, топка и детска желба за игра - толку треба за да се собере група за голчиња пред зграда. Не е важно што нема современо опремено игралиште, што нема стативи, маркирани аут линии. Тука се камењата поставени да означуваат голчиња, а за се' друго екипите взаемо ќе се договорат: од каде до каде е теренот, колкумина ќе брои екипата, до кога ќе играат... до повикот да се приберат дома за ручек.

Фотографијата е од занесената игра на децата на зелениот терен од најновиот парк пред зградите до Градскиот пазар во Гевгелија.
Повозрасните од претставниците на локалните тела во општината побараа спортски реквизити за убав и опремен спортски терен, ама желбата за игра на овие деца не мирува и не чека. Важно е да се излезе од дома, да се има физичка активност, а ако се даде и гол на противничкиот тим среќата и задоволството е поголемо.

До играта со вистински голчиња со мрежи и стативи и камењата од природното опкружување се доволни за почеток. Важно е да сакаат да играат. За се' друго ќе се најде решение.

 

Last modified on Вторник, 20 Октомври 2020 - 22:51

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ОКШ Гевгелија бара воведување полициски час

Галопирачкиот раст на новозаболени од корона во Гевгелија и регионот (видно од

Повеќе

Почина Веселинка Поп Гонова

Утрово во Клиника „Жан Митрев“ воСкопје, каде што беше хоспитализирана оваа

Повеќе

Лишени од слобода двајца жители на о. Гевгелија

Прексиноќа пред полноќ, поточно во средата, жител на Мрзенци и жител на

Повеќе

Три последователни потреси во Грција почувствувани и во Гевгелија

Вечерва од 19:38 часот, 19:53 ч. па до 20:25 часот почуствувани се три

Повеќе

Почувствуван земјотрес во Гевгелија

Благо движење на земјата како лулање во правец југ-север-југ вечерва беше

Повеќе

Собранието со 62 „ЗА“ изгласа доверба на Владата

Парламентарното мнозинство уште еднаш ѝ аплаудираше на Владата. Овој пат за

Повеќе

Хуманитарен Апел за помош на Веселинка

АПЕЛ за помош на Веселина Поп Гонова! - објавија нејзините роднини и пријатели

Повеќе

ВИДЕО: Силен земјотрес во Грција почуствуван и во Македонија

Претпладнево во 11:16 часот се затресе тлото во Лариса, Грција со јачина од 6,2

Повеќе

Кривични пријави за угостител од Гевгелија и возач од Богданци

Гевгелиски угостител и возач од Богданци добиле кривични пријави од ОВР

Повеќе

Пет километарска колона возила кон ГП Богородица

Новиот режим на гранично работење што го најави грчкиот министер за цивилна

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.