Нов фреско-живопис за „Свети Спас“ Гевгелија

Недела, 25 Октомври 2020

Најстарата црква во Гевгелија, Вознесението Христово попозната меѓу народот како „Свети Спас“ деновиве во својата внатрешност добива нов фреско-живопис од страна на домашни зографи.

Скелињата се одамна поставени, основната подлога се нанесува, а на неа се исцртуваат нови фреско-живописи.

Во време кога пандемијата запре, или десеткуваше многу од стопанските дејности во целиот свет, донаторството за црковниот фреско-живопис не престанува, напротив продолжува со милоста на домашни поклоници на црквата, нашинци во светот, донатори од странство.

Така, нашиот објектив ги затече во полн ек на работа зографите.

Црквата „Свети Спас“ во Гевгелија е и најстарата црква во градот и според преданието е изградена во 1842 година. Таа е зографисана, но во неа нема насликано постар фреско-живопис. Иконостасот е нов, со три реда икони. Иконографскиот репертоар го сочинуваат: престолните икони, иконите на големите празници и иконите на светите апостоли. Во 2006 година, е извршна реконструкција на тремот со масивен камен и нов покрив од керамиди, а локални донатори и цели фамилии од Гевгелија донираа за фреско-живописот насликан на ѕидот од самиот трем со мотиви од христијанската религија.

Од донаторите за Гевгелија.

Да ни' е на помош Свети Спас заштитникот на Гевгелија.

 

Last modified on Недела, 25 Октомври 2020 - 13:34

.

.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Same masen kuta

Misociis nulla interdum et. Cursus senectus aliquet pretium at tristique hac

Повеќе

Ukan mare tinu

Etiam vitae commodo dolor. Ut quis urna nisl. Nulla eu purus odio, at aliquet

Повеќе

Zaga tiko maze

Ceger nisl Pellentesque In id metus laoreet dignissim vel. Lacinia Sed

Повеќе

Xare makin opan

Mes pede elit nibh at risus tempus. Nulla semper ac nec sit massa In Curabitur

Повеќе

Dare makin oka

Puspen disse at libero porttitor nisi aliquet vulputate vitae at velit. Aliquam

Повеќе

Zate maki nako

Temper ac nec sit massa In Curabitur id risus sit. Non ante gravida eros quis

Повеќе

Nuka tisu mako

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Seru cadin retu

Lorem ipsum dolor sit amet, consetetur sadipscing elitr, sed diam nonumy eirmod

Повеќе

Tina okun zagon

Duis sit amet velit quis augue sollicitudin tempus eget ut dui. Vestibulum ante

Повеќе

Rana casen maki

Pendisse erat dolor, dictum in interdum non, molestie at lorem. Vivamus

Повеќе

 
 

 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.