Топ Новости >

{flike}


Достоевски рекол дека „злосторникот секогаш се враќа на местото на злосторството“.

Еве го Франгов - клучарот на „Радио Телевизија Гевгелија“ како виси предизборно на нелегално место за партиска пропаганда - од фасадата на зградата на „РТГ“. Франгов во септември 2009 кога стапи на функцијата градоначалник како кандидат на ДПМНЕ нареди затварање на РТГ со ланци и катанци (физичко затварање), а вработените останаа без пристап до своето работно место и без работа. Зградата на РТГ до ден денешен е празна и нефункционална. Всушност целта беше да се замолчи медиумот. И, кој сега може после осум години да влезе во зградата и да постави рекламен партиски транспарент, ако не клучарот на „РТГ“. 

Еве го, и на бандери го има, и на канделабри, само добро е што не е „жална вест“, туку најава за постизборна ожалостеност.

ДИК, ОИК, антикорупциска, организатори и учесници на предизборните активности: - До кога ќе гледате како Франгов го крши изборниот законик на РМ? Или го оставате сам да свисне, како што на народот му прекисне!?

ФОТО: Централно градско шеталиште во Гевгелија - Народно движење за Македонија со партиски билборд на откупен рекламен простор, а плакатот на кандидатот на гевгелиски ДПМНЕ на зградата на „убиениот гевгелиски А1“

 


Вратоврска на пријателство

Заев ја подари вратоврската на својот колега Ципрас

Повеќе

Дојран преплавен и посетен

Дојран се полни со гости и посетители во најава на летната годишноодморска сезона

Повеќе

Цветен автопат

Автопатот „Пријателство“ во цветен аранжман

Повеќе

Бајрам како Трамп

Амди Бајрам го „замени“ налутениот Трамп на Самитот Г-7

Повеќе

Сабота навечер во Гевгелија

Ретро фото: Саботна забава за младите гевгеличани

Повеќе

Шетање со шлапање по вода

Надојденото Дојранско езеро го зафати и урбаниот дел од крајбрежјето

Повеќе

Првите капачи во Дојран

Топлото време, ги охрабри првите капачи во водите на Дојранско езеро

Повеќе

Штафета на младоста во Гевгелија

Во времето на Титова Југославија, денешниот ден 25 мај се одбележуваше како Ден на младоста

Повеќе

Училишна парада во Гевгелија

Во минатиот век (60-тите години од 20 век) на Денот на сесловенските просветители се прославуваше со маса на ученичка парада

Повеќе

Другарство

Млади од Гевгелија пред Споменикот на паднатите борци од НОБ од гевгелиско

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

Четири ленти колона на ГП Богородица

Продолжениот празничен викенд ја зголеми фреквенцијата на патници и возила на Граничниот премин „Богородица“

Повеќе

Во недела 17 јуни - прво авио прскање против комарци

Недела 17.06.2018 година, десетте општини од Југоисточниот плански регион ќе добијат заедники закажан третман против комарци 

Повеќе

Пожарната во Гевгелија со проширен возен парк

Дирекцијата за заштита и спасување на РМ во соработка со Владата на РМ денес на ТППЕ Гевгелија донираше специјално теренско возило за локализирање и гаснење на пожар на отворен простор и едно

Повеќе

Прес на Влада: ДА, за македонската иднина!

Заев: Имаме историско решение со кое го јакнеме идентитетот македонски, да кажеме ДА за македонската иднина!

Повеќе

Од синоќа поевтинија горивата

Во прилог новите цени

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.