Топ Новости >

{flike}


Два месеца после предизборните партиски активности, во кои се вклучени и рекламирањата со плакати, билборди, флаери, во центарот на Гевгелија до вчера стоеше закачен на фасадата на „РТГ“ билборд на кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ.
Иако по законот за избори, организаторот на изборна кампања е должен да го отстрани рекламниот материјал после изборите, овој портрет на губитникот на локалната градоначалничка фотеља стоеше оптегнат со сајли на несоодветно место за истакнување на партиски пропагандни материјали. Ама, тогаш беа власт, па мислеа дека се' им се може. Сега, кога изгубија, изгубија и воља да ги отстрануваат плакатите. Си ја тешат совеста дека се' уште се тука, за членството, или не им се дава пари за екипа да ги „симне“ од жица.

Гевгеличани на изборниот гласачки ден не ги излажа циничната насмевка од постерот, а ветерот пак воопшто не му го есапеше меракот уште колку време сака да им се „потсмева“ на гевгеличани од фасадата на зградата на „Радио Телевиција Гевгелија“. Таа зграда што ја запусти тој лично по партиска директива, заедно со вработените во неа.

 

Денеска, 7 декември е последен работен ден за комуналците неделава. Утре е празник, неработен ден, па отпадот ќе стои до кога?
Или, нема кој да ја одбрани честа на грбот на ДПМНЕ?

Ало, убавке-комуналке, прибериси си го бранителот сиве овие шест години од твоето директорување и не му го прави резилот поле за кучешки лепешки.

Гевгелија заслужува убавина и чист град.

Фото: Паднатиот рекламен плакат во центарот на Гевгелија, до градската фонтана на улица „Маршал Тито“ во четврток (07.12.2017 околу 16 часот)


Гевгелиски мурал

Најстариот и најпознатиот гевгелиски мурал, изработен 1959 година, денеска оставен на забот на времето

Повеќе

Саботна прослава во Гевгелија

Фото галерија од синоќешната прослава во Гевгелија по повод врачените покани за влез во НАТО и Европската унија

Повеќе

Фудбалска Гевгелија

Со 96 годишно постоење на организиран спортски живот на ФК „Кожуф“ Гевгелија може да се пофали на речиси вековна фудбалска традиција

Повеќе

На плажа со „Југопластика“

Реквизитите за плажа некогаш беа со знакот на „Југопластика“ од Сплит, а дружењето неизоставно од годишноодморската групна слика за спомен

Повеќе

Првиот асфалт во Гевгелија

Пред шест децении во Гевгелија била асфалтирана првата улица „Борис Кидрич“

Повеќе

Плажа на Вардар

Гевгеличани на времето си се разладуваа во водите на Вардар, на плажата веднаш под мостот на тогашниот автопат Е-75

Повеќе

Испраќање во војска

Гевгелиската железничка станица со војници и регрути кои одат на отслужување на воен рок, во времето од 50-те години на минатиот век 

Повеќе

Вратоврска на пријателство

Заев ја подари вратоврската на својот колега Ципрас

Повеќе

Дојран преплавен и посетен

Дојран се полни со гости и посетители во најава на летната годишноодморска сезона

Повеќе

Цветен автопат

Автопатот „Пријателство“ во цветен аранжман

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Министерот за Здравство го прекина тендерот

Министерот Венко Филипче донесе одлука да се поништи тендерот вреден 35 милиони евра

Повеќе

Заев: Ќе ги ревидираме одлуките ако утврдиме судир на интереси

Правилата мора да важат еднакво за сите, никој не смее да биде фаворизиран, изјави премиерот Зоран Заев

Повеќе

Поставен камен темелник на Хидро Системот „Конско“ во Гевгелија

Премиерот Зоран Заев, министерот за земјоделство Николовски и фирмата изведувач од Турција денеска на свечен начин поставија камен темелник за почеток на изградбата на браната „Конско“ кај Гевгелија

Повеќе

Пресуда „Труст“: 9 години затвор и конфискација на 17 милиони евра

Сеад Кочан доби 6 години затвор, Авировиќ 3, Ватиќ е ослободен, а ќе се конфискува противправо стекнатиот имот на „Трансмет“ ДОО Скопје и „Силекс неметали СТ“ во вредност од 1,06 милијарди денари

Повеќе

Општина Гевгелија одобри 5,3 милиони денари за водоснабдување

Со буџетска интервенција од дополнителни 5.305.992 денари Општина Гевгелија ќе го доврши започнатиот проект за „Подобрување на системот за водоснабдување во Гевгелија“

Повеќе

Прекин на електроснабдувањето

Денес прекин во делот помеѓу Богданци и Гевгелија, а утре е најавен прекин во Миравци, Давидово, Петрово и Габрово

Повеќе

ОЈО покрена обвинение против градоначалникот на Ново Село

Обвинителството бара градоначалникот да остане во притвор

Повеќе

„AQUA M2“ - ЕУ проект меѓу Гевгелија и две солунски општини од Грција

Заеднички Европски еколошки проект „AQUA M2“ меѓу општините Гевгелија и општините Пеонија и во Халкидона од соседна Грција и Универзитетот Аристотел од Солун 

Повеќе

Хоризонтална сигнализација на улиците

Продолжува акцијата за урбано уредување на Гевгелија со асфалтирање на улици во градот и населените места, а од денеска и со механичко одбележување на хоризонталната сигнализација на улиците низ

Повеќе

Денес променливо облачно

Можен пороен дожд во западните и јужните делови од земјава

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.