Print this page

Да не се заборави


{flike}


28 Април 2001, Вејце
Да не се заборави и да не се повтори овој масакар.
Нека почиваат во мир: Роберт Петковски (27), Бобан Трајковски (28), Игор Костески (26), Миле Јаневски (30), Марјан Божиновски (27), Илче Стојановски (24), Кире Костадиновски (24) и Бошко Најдовски (25), сите припадници на специјалната единица „Волци“ на АРМ.


Признание за д-р Петков

По повод Светскиот ден на планината- 11 декември, ФПСМ додели плакета за придонес во развивање на планинарството, постхумно за гевгелискиот планинар, алпинист и првиот гевгелиски Монт Еверeст патник,

Повеќе

Училиштата во Гевгелија

74 години организирана образовна дејност со над 400 работници наставен образовен кадар и близу 2.500 ученици и средношколци и 74 генерации изучени деца и наши сегашни сограѓани тоа е гордоста на

Повеќе

Прошетка по дожд

Од стариот фото албум на гевгеличани

Повеќе

Првиот телевизор во Гевгелија

Подвижните слики од кутијата наречена телевизор беше доживување и статусно достигнување за семејствата во 60-те години од минатиот век во Гевгелија

Повеќе

Гевгелиска Венеција

Растечки број на птиците и гулабите во Гевгелија кои никој не ги храни како атракција на урбаниот простор е се поприсутна слика деновиве

Повеќе

Мандарина покрај Вардар

Тропско овошје кое вирее и во Гевгелија

Повеќе

Спомен сведоштва

Цветот на слободата - некогаш импозантното уметничко дело на скулпторот Јордан Грабул, денеска низ својата шуплива лимена конструкција и по некое парче метал останато на врвот сведочи за денешното

Повеќе

Гулабарник

Посветено на копнената птица, симбол на мирот

Повеќе

Музичка приредба

Музичките и сценските афинитети на младите одсекогаш мамеле голем интерес кај публиката

Повеќе

Книгата на Груевски

Поранешниот премиер го одлага одењето во затвор поради пишување книга

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Владата исплати 16,7 милиони денари на Општина Богданци за отплата на

Општина Богданци доби на располагање од Буџетот на РМ сума во износ од

Повеќе

Груевски снимен од унгарски новинари

ВИДЕО: По вчерашната прошетка денеска „уловен“ со камера во ресторан во

Повеќе

10 декември - Светски ден на човековите права и Ден на полициска превенција

Општина Гевгелија домаќин на Свечена седница на локалните совети за превенција

Повеќе

Јавна расправа по нацрт Буџетот на Општината за 2019

Основниот финансиски документ на општина Гевгелија за наредната 2019 година е

Повеќе

Оглас за вработување на воспитувачки во градинки

МТСП на оглас бара 30 воспитувачи/ки кои ќе се вклучат во програмата за

Повеќе

Влатко Видимче нов претседател на ОО на СДСМ Гевгелија

Изборот на Видимче за претседател на Општинската организација на СДСМ е извршен

Повеќе

Протести во Белград

Под слоганот „Стоп на крвавите кошули“ вечерва започна протест во Белград пред

Повеќе

Македонија го празнува Св.Климент Охридски

8-и декември - неработен ден во чест на делата на просветителот Свети Климент

Повеќе

Проширена мрежата за јавно осветлување во Општина Богданци

Поставени се 55 нови бандери и 89 нови светилки во Богданци, Стојаково, Ѓавото

Повеќе

Се асфалтира патот Гевгелија-Негорци

Асфалтна постилка за патната делница Гевгелија-Негорци долга 6,5 километри веќе

Повеќе