Топ Новости >

{flike}


На денешен ден во 88-та година од животот почина Јосип Броз Тито, претседател на КПЈ, Претседател на Југославија, предводник на Народоноослободителната борба против фашизмот за врема на Втората Светска Војна, творецот на третиот свет на Неврзаните земји и доживотен претседател на СФРЈ.

Тогашното Претседателство на СФРЈ што ги превзеде фунциите на Претседателот, прогласи седумдневна народна жалост.

На погребот присуствуваа најголем број државници, кои со своето проследување на погребната церемонија за Маршалот, му оддадоа висока почит за неговиот придонес во севкупната меѓународна политика и мир. Голем дел од потписите на тогашните државници со последен поздрав до Тито во Книгата на жалоста, минатата 2017 година претставувале мета на крадци и аукциска заработка од пасионирани колекционери на историски веродостојни документи за тоа време и вредностите на Јосип Броз во очите на светските државници.

Фото: Ковчегот со Тито поминува пред делегацијата светски државници кои присуствуваа на последното испраќање на Маршалот на Југославија, Јосип Броз

Тито е погребан во Куќата на цвеќето на Дедиње, Београд. Овде секојдневно доаѓаат подржувачи на неговото дело, делегации од сите некогашни републики на Југославија, поранешни борци, пензионери, младинци, а сега е веќе историска музејска атракција и спомен на едно време на напредок и развој после победата на светскиот фашистички терор.

Во знак на почит, долги години, се до распадот на Југославија, точно во 15 часот и 15 минути, кога официјално беше прогласена смртта на Тито, во градовите ширум Југославија свиреа алармните сирени во знак на жалост и една минута замираше движењето на пешаците и возилата по улиците и тротоарите. 

Вечна слава великану.

ФОТО: Надгробната плоча со напис ТИТО 1892 - 1980, а се' друго е кажано во историските анали на НОБ и послевоена Југославија

 


Другарство

Млади од Гевгелија пред Споменикот на паднатите борци од НОБ од гевгелиско

Повеќе

Матурантка со големо срце

Mатурантка отиде на својата матурска забава со обична печатена маичка. Парите наменети за матурски фустан ги донирала

Повеќе

Гевгелиска игранка

Фото времеплов од најраширената забава на младите од средината на минатиот век

Повеќе

Денот кога капитулираше злото

Германската армија капитулираше на 8 мај 1945 година, но мирот не завладеа веднаш насекаде во земјата, а многумина тој ден не го сфаќаа како ден на ослободување

Повеќе

Шарено оро во Гевгелија

Послесвадбарска понеделничка забава на гевгеличани 

Повеќе

Честит празник МВР

Одбележан 7 Мај, Денот на македонската полиција

Повеќе

Премиерот Заев садеше цвеќиња во Дојран

Ако може амбасадорите да го чистат Скопје, Премиерот Зоран Заев садеше цвеќиња долж рекреативната пешачка патека во Стар Дојран

Повеќе

Спомен за Маршалот

На денешен ден во 88-та година од животот почина Јосип Броз Тито

Повеќе

Денот на трудот некогаш

Прославата на Денот на трудот во Гевгелија, минатиот век традиционално се одвиваше со пикник на Вардарски рид

Повеќе

Да не се заборави

28 Април 2001, Вејце

Повеќе


 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

Британската премиерка Тереза Меј денес во Скопје

Предвидена тет-а-тет средба меѓу премиерите Заев и Меј, како и билатерален состанок на македонската и британската владина делегација

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.