Топ Новости >

Премиерот Заев садеше цвеќиња во Дојран

  • Сабота, Мај 05 2018

{flike}


Ако може амбасадорите да го чистат Скопје, Премиерот Зоран Заев садеше цвеќиња долж рекреативната пешачка патека во Стар Дојран, на денешната акција за разубавување и хортикултурно уредување на Дојран. Посветен на екологијата тој им порача на граѓаните и локалните самоуправи во државата:

„Дојран е еден од бисерите на македонската автентичност и чест и задоволство ми е што денеска покажавме дека здружените граѓански акции придонесуваат за покревање на духот на заедништвото и за поубава Македонија.

Заедно со министрите Ljupcho Nikolovski и Роберт Алаѓозовски, заменик-министерот Јани Макрадули и советниците Цветанка Ласкова и Драган Јованов, се придруживме на градоначалникот и граѓаните на Дојран, во акцијата, иницијатива на ЗЕЛС за уредување и чистење на локалните и животните средини во општините ширум Македонија.

Дојран заслужува внимание и посветеност од локалната самоуправа и заедницата. Ајде сите заедно да се вложиме за нашата убава Македонија. Ги повикувам сите општини, сите локални самоуправи, почесто да организираат вакви конкретни акции кои значат директна помош за подобар живот на граѓаните.“

ФОТО: На акцијата со свој придонес се придружија и министрите - конкретно министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски

ФОТО: По завршената акција за разубавување и хортикултурно уредување на Дојран, Премиерот ЗАев со министрите кои го придружуваа и домаќините од локалната самоуправа направија увид долж пешачко-рекреативната патека покрај езерото

 


Испраќање во војска

Гевгелиската железничка станица со војници и регрути кои одат на отслужување на воен рок, во времето од 50-те години на минатиот век 

Повеќе

Вратоврска на пријателство

Заев ја подари вратоврската на својот колега Ципрас

Повеќе

Дојран преплавен и посетен

Дојран се полни со гости и посетители во најава на летната годишноодморска сезона

Повеќе

Цветен автопат

Автопатот „Пријателство“ во цветен аранжман

Повеќе

Бајрам како Трамп

Амди Бајрам го „замени“ налутениот Трамп на Самитот Г-7

Повеќе

Сабота навечер во Гевгелија

Ретро фото: Саботна забава за младите гевгеличани

Повеќе

Шетање со шлапање по вода

Надојденото Дојранско езеро го зафати и урбаниот дел од крајбрежјето

Повеќе

Првите капачи во Дојран

Топлото време, ги охрабри првите капачи во водите на Дојранско езеро

Повеќе

Штафета на младоста во Гевгелија

Во времето на Титова Југославија, денешниот ден 25 мај се одбележуваше како Ден на младоста

Повеќе

Училишна парада во Гевгелија

Во минатиот век (60-тите години од 20 век) на Денот на сесловенските просветители се прославуваше со маса на ученичка парада

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Шекеринска со писмо до министрите на НАТО

„Ја барам вашата поддршка за Македонија“ - им напиша Шекеринска во писмото до  министрите за одбрана на 29 земји членки на НАТО

Повеќе

Коѕијас денеска со потпис, а утре со писмо до ЕУ и НАТО

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас писмено го потврдува непротивењето на Грција за напредокот на Македонија за членство во ЕУ и НАТО

Повеќе

Водата во Дојранското Езеро е безбедна за капење

Испитаните примероци вода од езерото од ЈЗУ „ИЈЗ“ покажаа квалитет на вода безбеден за капење и рекреација на луѓето

Повеќе

Собранието го ратификува договорот со Грција

Со 69 гласа ЗА Собранието на Република Македонија го ратификуваше Договорот со Грција. Се чека на Иванов

Повеќе

Томе Главчев со плакета за бизнис личност во 2018 за ЈИЕ

Манифестацијата „Бизнис партнер“ додели 40 награди на компании и бизнис личности од Југоисточна Европа за 2018

Повеќе

Објавена продажба на градежни парцели во Гевгелија

Десет парцели за индивидуално домување и една парцела за лесна индустрија во Гевгелија се објавени на продажба по пат на електронско јавно наддавање

Повеќе

Комарците помилувани на неодредено време

Поради лошото време одложено прскањето против комарци во целиот Југоисточен регион

Повеќе

Етничките македонци во Грција се радуваат на Договорот

Селцас е пратеник во грчкиот Парламент од Лерин и вели дека Македонците во Грција се радуваат на договорот

Повеќе

Потпишан Договорот меѓу Македонија и Грција

ВИДЕО: Потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство

Повеќе

И во грчкиот Парламент се прозбори на македонски јазик

Пратеник на СИРИЗА се обрати на Македонски јазик, на костурски дијалект во грчкиот парламент

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.