Топ Новости

Премиерот Заев садеше цвеќиња во Дојран

  • Сабота, Мај 05 2018

{flike}


Ако може амбасадорите да го чистат Скопје, Премиерот Зоран Заев садеше цвеќиња долж рекреативната пешачка патека во Стар Дојран, на денешната акција за разубавување и хортикултурно уредување на Дојран. Посветен на екологијата тој им порача на граѓаните и локалните самоуправи во државата:

„Дојран е еден од бисерите на македонската автентичност и чест и задоволство ми е што денеска покажавме дека здружените граѓански акции придонесуваат за покревање на духот на заедништвото и за поубава Македонија.

Заедно со министрите Ljupcho Nikolovski и Роберт Алаѓозовски, заменик-министерот Јани Макрадули и советниците Цветанка Ласкова и Драган Јованов, се придруживме на градоначалникот и граѓаните на Дојран, во акцијата, иницијатива на ЗЕЛС за уредување и чистење на локалните и животните средини во општините ширум Македонија.

Дојран заслужува внимание и посветеност од локалната самоуправа и заедницата. Ајде сите заедно да се вложиме за нашата убава Македонија. Ги повикувам сите општини, сите локални самоуправи, почесто да организираат вакви конкретни акции кои значат директна помош за подобар живот на граѓаните.“

ФОТО: На акцијата со свој придонес се придружија и министрите - конкретно министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски

ФОТО: По завршената акција за разубавување и хортикултурно уредување на Дојран, Премиерот ЗАев со министрите кои го придружуваа и домаќините од локалната самоуправа направија увид долж пешачко-рекреативната патека покрај езерото

 


Признание за д-р Петков

По повод Светскиот ден на планината- 11 декември, ФПСМ додели плакета за придонес во развивање на планинарството, постхумно за гевгелискиот планинар, алпинист и првиот гевгелиски Монт Еверeст патник,

Повеќе

Училиштата во Гевгелија

74 години организирана образовна дејност со над 400 работници наставен образовен кадар и близу 2.500 ученици и средношколци и 74 генерации изучени деца и наши сегашни сограѓани тоа е гордоста на

Повеќе

Прошетка по дожд

Од стариот фото албум на гевгеличани

Повеќе

Првиот телевизор во Гевгелија

Подвижните слики од кутијата наречена телевизор беше доживување и статусно достигнување за семејствата во 60-те години од минатиот век во Гевгелија

Повеќе

Гевгелиска Венеција

Растечки број на птиците и гулабите во Гевгелија кои никој не ги храни како атракција на урбаниот простор е се поприсутна слика деновиве

Повеќе

Мандарина покрај Вардар

Тропско овошје кое вирее и во Гевгелија

Повеќе

Спомен сведоштва

Цветот на слободата - некогаш импозантното уметничко дело на скулпторот Јордан Грабул, денеска низ својата шуплива лимена конструкција и по некое парче метал останато на врвот сведочи за денешното

Повеќе

Гулабарник

Посветено на копнената птица, симбол на мирот

Повеќе

Музичка приредба

Музичките и сценските афинитети на младите одсекогаш мамеле голем интерес кај публиката

Повеќе

Книгата на Груевски

Поранешниот премиер го одлага одењето во затвор поради пишување книга

Повеќе

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Владата исплати 16,7 милиони денари на Општина Богданци за отплата на

Општина Богданци доби на располагање од Буџетот на РМ сума во износ од

Повеќе

Груевски снимен од унгарски новинари

ВИДЕО: По вчерашната прошетка денеска „уловен“ со камера во ресторан во

Повеќе

10 декември - Светски ден на човековите права и Ден на полициска превенција

Општина Гевгелија домаќин на Свечена седница на локалните совети за превенција

Повеќе

Јавна расправа по нацрт Буџетот на Општината за 2019

Основниот финансиски документ на општина Гевгелија за наредната 2019 година е

Повеќе

Оглас за вработување на воспитувачки во градинки

МТСП на оглас бара 30 воспитувачи/ки кои ќе се вклучат во програмата за

Повеќе

Влатко Видимче нов претседател на ОО на СДСМ Гевгелија

Изборот на Видимче за претседател на Општинската организација на СДСМ е извршен

Повеќе

Протести во Белград

Под слоганот „Стоп на крвавите кошули“ вечерва започна протест во Белград пред

Повеќе

Македонија го празнува Св.Климент Охридски

8-и декември - неработен ден во чест на делата на просветителот Свети Климент

Повеќе

Проширена мрежата за јавно осветлување во Општина Богданци

Поставени се 55 нови бандери и 89 нови светилки во Богданци, Стојаково, Ѓавото

Повеќе

Се асфалтира патот Гевгелија-Негорци

Асфалтна постилка за патната делница Гевгелија-Негорци долга 6,5 километри веќе

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.