Топ Новости

Шарено оро во Гевгелија

  • Понеделник, Мај 07 2018


Фото сеќавање на едно дамнешно време кога традициите беа дел од животот и беа споделувани низ улиците на Гевгелија.

Фотографскиот запис е од почетокот на втората половина на минатиот век и прикажува група на весели луѓе фатени за рака како играат „Шарено оро“ низ улицата „Маршал Тито“ во Гевгелија. Орото се игра понеделнички, на еден ден после неделната свадба, кога роднините на невестата се собираат и преправени, измачкани по лицето, со туѓи алишта, забрадени со шамии одат на гости кај новото семејство на невестата. Со песни, музика и оро најпрво поминуваат до домовите на нејзините роднини и земаат кокошки и други јадења и подароци кои ги носат во новиот дом на младенците. Од донесеното невестата треба да им зготви ручек и да покаже дека е спремна домаќинка.

Ваквата традиција, бучното и весело „Шарено оро“, собирала многу љубопитни погледи од соседните дворови, низ улиците и многу насмевки измамени од веселата шарена дружина на орото.

Со свирки и тапани се седело доцна во ноќта, оти да не ги бие глас за лош домаќинлук и новите сватови, свекорот и свекрвата се потрудувале да изнесат што повеќе јадење и пиење на роднините на штотуку донесената невеста во домот.

Месец мај е периодот на венчавки, па да се потсетиме на подзаборавените традиции. Музика и ора низ улици веќе нема понеделнички.


Дојран во октомври

Езерото во октомври питомо и мирно ги мами рибарите, шетачите, дури сонцето ги милува сите во Дојран

Повеќе

Детенцето со рипка

Познатата фонтана „Детенцето со рипка“ во центарот на Гевгелија веќе неколку децении наназад е препознатлив фото мотив од најужниот град во државата

Повеќе

Сончева Гевгелија

Дневна слика на едно сончево попладне во Гевгелија од 60-те години на 20 век

Повеќе

Генерациска прошетка

Може ли денеска да замислите таква семејна комбинација на пладневна прошетка низ градот?

Повеќе

Штафета на еднаквоста

Валандовчани трчаа за инклузија и заедништво за подобра заедница на сите

Повеќе

Празничен поход кон Грција

Започна празничниот поход кон Грција. Утринава Граничниот премин Богородица со зголемена фрекфенција за влез кон Грција

Повеќе

Богданци со донации за децата

Со донации реконструирана  и опремена детската градинка во Богданци

Повеќе

Богородица - уметничка инспирација

Успението на Пресвета Богородица претставувало инспирација за уметниците уште од најстари времиња

Повеќе

Баскет во центарот на Гевгелија

На плоштадот во центарот на Гевгелија на поставена специјална подлога со одбележано кошаркарско игралиште, трибини и кош вечерва започна дводневниот кошаркарски турнир „3х3“

Повеќе

Активности на летувалците

Децата од Гевгелија кои се на бесплатно летување во Струга, покрај престојот на езеро имаат и секојдневни активности за рекреација, анимација и забава

Повеќе


 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

ПДС на САД до Мицковски: Разочарани сме од ВМРО-ДПМНЕ

Вес Мичел, Помошник државен секретар за Европа и Евроазија при Стејт

Повеќе

Ноќеска во тунелот Демир Капија-Смоквица ќе се вози по една лента

Во терминот од 23 до 00 часот ќе се вози по една сообраќајна лента, јавува

Повеќе

Шест населени места утре без струја

Кованец, Серменин, Конско, Ума, Смрдлива вода и Ски центарот „Кожуф“ утре без

Повеќе

СЈО со жалба бара притвор за Главчев и Димитровски

СЈО и понатаму бара притвор за Ратко Димитровски, сопственик на печатницата

Повеќе

СЈО со нова истрага „Поштенска Банка“

СЈО бара притвор за Димитровски, Главчев и Смилевски осомничени во новата

Повеќе

Асфалтирани три улици во Миравци

Вчера асфалтна постилка доби и улицата „Елена Минчев“ во должина од 130 метри,

Повеќе

Гевгелија го чествува 11-ти Октомври

Денот на македонското востание одбележан со полагање свежо цвеќе на Спомен

Повеќе

СЈО со нови 6 истраги

Подарок, Пропаганда, Дизајн, Хармонија, Базни станици, Пациент, се новите

Повеќе

Нов притвор за криумчар на мигранти

На регионалниот пат Негорци - Прдејци во близина на „Психијатриската болница

Повеќе

11 Октомври - Неработен ден за сите граѓани на Република Македонија

Денот на народното востание, е неработен ден за сите граѓани на  Република

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.