Топ Новости >

Денот кога капитулираше злото

  • Среда, Мај 09 2018

{flike}


Вечерта на 8 мај во 23:45 часот Германија потпишува капитулација со што завршува Втората Светска Војна во делот на Европа. Одлуката за капитулација е објавена следниот ден, по што се води официјално како Ден на победата над фашизмот. Прогласена е „безусловна капитулација на сите воени сили на копно, по вода и во воздух“. Сите воени дејства требаше да запрат на 8 мај во 23:01 часот.

Во Азија војната завршува со капитулацијата на Јапонија на 2 септември 1945.
Борби се воделе низ Атлантскиот Океан, Западна и Источна Европа, Средоземно Море или Медитеранот, Африка, Блискиот Исток, Источна, Тихиот Океан или Пацификот и Југоисточна Азија.

За време на Војната, до 1945 година регистрирани се околу 57 милион жртви кои загинале во војната, вклучувајќи го и геноцид како што е Холокаустот, т.н. логори на смртта каде беа убиени шест милиони Евреи, милиони Синти и Роми, хомосексуалци и политички противници, под изговор дека се нечиста и недоследна раса за живот.

ФОТО: Црвената армија на СССР на 27 јануари 1945 година влегува во логорот Аушвиц-Брикенау, составен од комплекс на 40 логори во областа Ошвиецем, близу Краков во Полска и ги ослободува преживеаните 

Втората светска војна е пример за тотална војна, каде што се вклучени и фронтот, и бомбардирањето на цивили. Атомската бомба, млазниот авион и радарот се само некои од изумите за време на војната.

Речиси сите земји што биле вклучени во Првата светска војна биле инволвирани и во Втората светска војна. Таа е најголемиот и најскапиот вооружен конфликт во светската историја.

Некои, пак, сметаат дека Првата и Втората светска војна се еден конфликт раздвоен само со "прекин на огнот". На ова укажува фактот што по крајот на Првата светска војна германското воено раководство не капитулирало, туку ја испратило во првиот ред цивилната влада, за потоа да каже: „Ние сме на поле непоразени.“

Заради ваквиот однос на германското воено раководство по потпишувањето на капитулацијата во Ремс, на 8 мај од Британска страна заедно со тогашниот руски претседател - Сталин инсистирале безусловната капитулација на германскиот Вермахт да биде потпишана и во Берлин. Ваквиот чин е направен во Карлсхорст со потпис на Карл Дениц, по што оружјето беше замолчено.  (Откако Хитлер на 30 април си го одзема животот, Дениц станал официјален наследник на диктаторот).
Тоа е крајот на Третиот рајх. Крај на војната.

ФОТО: Генералфелдмаршал Вилхелм Кајтел ја потпишува безусловната капитулација на германскиот Вермахт. Својот потпис го става на 9 мај 1945, а официјалната дата на документот е 8 мај 1945 година

 


Другарство

Млади од Гевгелија пред Споменикот на паднатите борци од НОБ од гевгелиско

Повеќе

Матурантка со големо срце

Mатурантка отиде на својата матурска забава со обична печатена маичка. Парите наменети за матурски фустан ги донирала

Повеќе

Гевгелиска игранка

Фото времеплов од најраширената забава на младите од средината на минатиот век

Повеќе

Денот кога капитулираше злото

Германската армија капитулираше на 8 мај 1945 година, но мирот не завладеа веднаш насекаде во земјата, а многумина тој ден не го сфаќаа како ден на ослободување

Повеќе

Шарено оро во Гевгелија

Послесвадбарска понеделничка забава на гевгеличани 

Повеќе

Честит празник МВР

Одбележан 7 Мај, Денот на македонската полиција

Повеќе

Премиерот Заев садеше цвеќиња во Дојран

Ако може амбасадорите да го чистат Скопје, Премиерот Зоран Заев садеше цвеќиња долж рекреативната пешачка патека во Стар Дојран

Повеќе

Спомен за Маршалот

На денешен ден во 88-та година од животот почина Јосип Броз Тито

Повеќе

Денот на трудот некогаш

Прославата на Денот на трудот во Гевгелија, минатиот век традиционално се одвиваше со пикник на Вардарски рид

Повеќе

Да не се заборави

28 Април 2001, Вејце

Повеќе

 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Груевски осуден на две години затвор за случајот Тенк

Шест години и шест месеци казна затвор за Ѓоко Поповски и две години затвор за поранешниот премиер Никола Груевски

Повеќе

По 15 години конечно ТВ Дуел на партиски лидери

Утре на МТВ во 20 часот ТВ Дуел помеѓу премиерот и лидер на СДСМ - Зоран Заев, и лидерот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски

Повеќе

Случајот Триста на СЈО заврши со обвинение од 9 години затвор

Кривичниот суд во Скопје денеска ја читаше пресудата по предметот „Триста“ поднесен од СЈО и истиот заврши со обвинение од 9 години ефективна казна за Ѓоко Поповски поранешен помошник министер во МВР

Повеќе

Јован и Ана - второ место на Државен натпревар по физика

Во конкуренција на 99 ученика од исто толку училишта во државата, гевгелиските ученици Јован Петров и Ана Папалазова освоија втора награда

Повеќе

Ослободителна пресуда за случајот Поткуп

Зоран Заев е невин за „поткуп“ потврди денеска Кривичниот суд со читање на ослободителната пресуда

Повеќе

Гевгелискиот алпинист д-р Ѓорги Петков почина на пат кон Еверест

Хималајскиот портал „Тајмс“ од Непал денеска ја објави жалната вест за смртта на македонскиот алпинист Георги Петков кој од 23 март тргна на мисија за освојување на највисокиот врв на светот Монт

Повеќе

Владата го одби барањето за нови концесии за минерални испитувања на Кожуф

На 66-та седница на Владата, одржана на 2 мај годинава одбиено е доделувањето на концесија за детални геолошки истражувања на минерална суровина - металични минерални суровини на локалитетот

Повеќе

Меј: Вашата земја е интегрален дел од Европа

Заедничка прес конференција на британската премиерка Меј и македонскиот премиер Заев

Повеќе

Најавен можен финиш на спорот за името

Заев и Ципрас издвоиле една опција како можно решение на спорот за името

Повеќе

Британската премиерка Тереза Меј денес во Скопје

Предвидена тет-а-тет средба меѓу премиерите Заев и Меј, како и билатерален состанок на македонската и британската владина делегација

Повеќе

 
 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.