Gevgelijanet - Денот кога капитулираше злото
Топ Новости >

Денот кога капитулираше злото

  • Среда, Мај 09 2018

{flike}


Вечерта на 8 мај во 23:45 часот Германија потпишува капитулација со што завршува Втората Светска Војна во делот на Европа. Одлуката за капитулација е објавена следниот ден, по што се води официјално како Ден на победата над фашизмот. Прогласена е „безусловна капитулација на сите воени сили на копно, по вода и во воздух“. Сите воени дејства требаше да запрат на 8 мај во 23:01 часот.

Во Азија војната завршува со капитулацијата на Јапонија на 2 септември 1945.
Борби се воделе низ Атлантскиот Океан, Западна и Источна Европа, Средоземно Море или Медитеранот, Африка, Блискиот Исток, Источна, Тихиот Океан или Пацификот и Југоисточна Азија.

За време на Војната, до 1945 година регистрирани се околу 57 милион жртви кои загинале во војната, вклучувајќи го и геноцид како што е Холокаустот, т.н. логори на смртта каде беа убиени шест милиони Евреи, милиони Синти и Роми, хомосексуалци и политички противници, под изговор дека се нечиста и недоследна раса за живот.

ФОТО: Црвената армија на СССР на 27 јануари 1945 година влегува во логорот Аушвиц-Брикенау, составен од комплекс на 40 логори во областа Ошвиецем, близу Краков во Полска и ги ослободува преживеаните 

Втората светска војна е пример за тотална војна, каде што се вклучени и фронтот, и бомбардирањето на цивили. Атомската бомба, млазниот авион и радарот се само некои од изумите за време на војната.

Речиси сите земји што биле вклучени во Првата светска војна биле инволвирани и во Втората светска војна. Таа е најголемиот и најскапиот вооружен конфликт во светската историја.

Некои, пак, сметаат дека Првата и Втората светска војна се еден конфликт раздвоен само со "прекин на огнот". На ова укажува фактот што по крајот на Првата светска војна германското воено раководство не капитулирало, туку ја испратило во првиот ред цивилната влада, за потоа да каже: „Ние сме на поле непоразени.“

Заради ваквиот однос на германското воено раководство по потпишувањето на капитулацијата во Ремс, на 8 мај од Британска страна заедно со тогашниот руски претседател - Сталин инсистирале безусловната капитулација на германскиот Вермахт да биде потпишана и во Берлин. Ваквиот чин е направен во Карлсхорст со потпис на Карл Дениц, по што оружјето беше замолчено.  (Откако Хитлер на 30 април си го одзема животот, Дениц станал официјален наследник на диктаторот).
Тоа е крајот на Третиот рајх. Крај на војната.

ФОТО: Генералфелдмаршал Вилхелм Кајтел ја потпишува безусловната капитулација на германскиот Вермахт. Својот потпис го става на 9 мај 1945, а официјалната дата на документот е 8 мај 1945 година

 


Заборавена слива

Плодовите на едно детство во минатиот век речиси невидливи во урбана Гевгелија

Повеќе

Невестинска прика

Свадбарски обичаи во гевгелиско - дел од македонската народна традиција

Повеќе

Гевгелиски мурал

Најстариот и најпознатиот гевгелиски мурал, изработен 1959 година, денеска оставен на забот на времето

Повеќе

Саботна прослава во Гевгелија

Фото галерија од синоќешната прослава во Гевгелија по повод врачените покани за влез во НАТО и Европската унија

Повеќе

Фудбалска Гевгелија

Со 96 годишно постоење на организиран спортски живот на ФК „Кожуф“ Гевгелија може да се пофали на речиси вековна фудбалска традиција

Повеќе

На плажа со „Југопластика“

Реквизитите за плажа некогаш беа со знакот на „Југопластика“ од Сплит, а дружењето неизоставно од годишноодморската групна слика за спомен

Повеќе

Првиот асфалт во Гевгелија

Пред шест децении во Гевгелија била асфалтирана првата улица „Борис Кидрич“

Повеќе

Плажа на Вардар

Гевгеличани на времето си се разладуваа во водите на Вардар, на плажата веднаш под мостот на тогашниот автопат Е-75

Повеќе

Испраќање во војска

Гевгелиската железничка станица со војници и регрути кои одат на отслужување на воен рок, во времето од 50-те години на минатиот век 

Повеќе

Вратоврска на пријателство

Заев ја подари вратоврската на својот колега Ципрас

Повеќе

 

 


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Се асфалтира улицата „Едвард Кардељ“ во Нов Дојран

Летото е период на засилена градежна активност за подобрување на инфраструктурата во Општина Дојран

Повеќе

Младите активни во евроинтеграцијата на Македонија

Во Струмица утре  - Работилница за врсничка едукација за Европската Унија и улогата на младите 

Повеќе

Владата со промотивна и информативна кампања за референдумот

Кампањата ќе се води согласно стандардите за јавни коминукации од интерес на јавноста и тоа релевантност, објективно и информативно комуницирање, непартиски комуникации, како и пропорционалност и

Повеќе

Бесим Деари привремено ќе раководи со БЈБ

Владата го разреши дирекорот на Бирото за јавна безбедност и на негово место привремено го постави досегашниот заменик директор 

Повеќе

Одбележан уменскиот панаѓур „Св. Пантелејмон“

Традиционално и годинава во организација на Месната заедница од село Ума, се одржа уменскиот панаѓур „Свети Пантелејмон“ во чест на верскиот штитеник по кој е насловена и тамошната црква

Повеќе

Летната опуштеност ги раздвижи крадците

За една недела извршени девет кражби во Гевгелија

Повеќе

Разрешувањето на директорот на БЈБ пред Влада во вторник

Владата во вторник ќе решава за разрешувањето на Лазе Велковски, а дали ќе има и постапка за кривична одговорност за злоупотреба на службена должност и овластувања засега нема најави од МВР

Повеќе

Мерка дисциплинска постапка за воспитувачката во гевгелиска градинка

За случајот се заинтересира и народниот правобранител кој побара да се преземат сите мерки за расветлување на истиот, но и да има одговорност за направениот инцидент

Повеќе

Елаборатот за штетите од невремето во подготовка

Владата треба да ги обештети земјоделците и правните субјекти по усвојувањето на елаборатот од страна на Советот на општината и второстепената комисија за елементарни непогоди

Повеќе

Гевгелија ги чествува двата Илиндена

Честит празник! Да ни е вечен Илинден!

Повеќе

 
 

 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.