Празнична викенд прошетка низ Гевгелија значела и фото спомен за остварената средба.

На фотографијата се млади од Гевгелија, кои своето другарство го овековечиле со заедничка слика пред Спомен костурницата на паднатите борци за време на Народноослободителната борба која се водела и во гевгелиско.

Импозантниот и единствен споменик во тоа време во централниот дел на Гевгелија бил привлечно место за фото сесија на младите од средината на минатиот век. Тоа е генерацијата млади на послевоена Македонија во рамките на Југославија кои со елан и самопрегор ја граделе денешницата.
Фото записот е од најпознатиот фотограф во тоа време Фото „Спорт“ основан од Коста Аризанов.

Фото: Млади од Гевгелија пред Споменикот на паднатите борци од НОБ од гевгелиско  (средината на 50-те години од 20 век)


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

Денеска е пролетна рамноденица

Рамноденица — деноноќието кога должината на денот и ноќта се исти. Денеска

Повеќе

Тридневен прекин во електроснабдувањето во Богданци

ЕВН - КЕЦ Гевгелија најави прекин во електроснабдувањето за утре среда 20 март,

Повеќе

Интегриран план за локален развој на општина Богданци до 2022

Во тек е 10 дневна јавна расправа за локалниот развој на Богданци 

Повеќе

Кина одбила барање на грчка компанија да го користи терминот „македонски“

Образложение - потребна е дозвола од соседната земја за користење на терминот

Повеќе

Уапсен екс градоначалникот на Карпош, Стевчо Јакомовски

За Јакимовски и двајца од Општина Карпош ОЈО ќе бара притвор, осомничени се

Повеќе

Директни летови на „Визер“ од Охрид за Малме и Милано

Од денеска стартуваа првите летови на нововоспоставените директни линии што ги

Повеќе

Русија го призна новото уставното име на Македонија

Руската Федерација денеска ја призна Република Северна Македонија

Повеќе

АМСМ: Поради сообраќајка затворен автопатот Градско-Велес

Сообраќакот се одвива по регионалниот пат Градско-Велес

Повеќе

Богданчани - најдобри математичари

Ваквата титула ја заслужија учениците од ОУ „Петар Мусев“ од Богданци кои на

Повеќе

Паднаа пресуди од 211 години затвор за Крвавиот четврток

Митко Чавков, како носител на „златна команда“ доби казна од 18 години затвор и

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.