Топ Новости

Шетање со шлапање по вода

  • Понеделник, Јун 04 2018

 


Надојденото Дојранско езеро го зафати и урбаниот дел од крајбрежјето. Прва на удар е пешачката патека која на повеќе места е поплавена, па освен шетање ќе добиете и повремено разладување.

На одредени места нивото на водата е многу повисоко и невидливо дека тука се работи за урбана зона. Доказ за тоа се само потопените канделабри, кои секако се исклучени од електричната мрежа, клупи и корпи за отпадоци, па дури и обележан паркинг простор до кој дошле водите од езерото.

Таков е примерот со плажата на Елем каде езерото ја „изеде“ плажата, патеката, дел од паркот и паркинг просторот.

Концесионерите на плажи веќе наголемо работат за уредување на новото крајбрежје што го формира езерото.


ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ:

10 декември - Светски ден на човековите права и Ден на полициска превенција

Општина Гевгелија домаќин на Свечена седница на локалните совети за превенција

Повеќе

Јавна расправа по нацрт Буџетот на Општината за 2019

Основниот финансиски документ на општина Гевгелија за наредната 2019 година е

Повеќе

Оглас за вработување на воспитувачки во градинки

МТСП на оглас бара 30 воспитувачи/ки кои ќе се вклучат во програмата за

Повеќе

Влатко Видимче нов претседател на ОО на СДСМ Гевгелија

Изборот на Видимче за претседател на Општинската организација на СДСМ е извршен

Повеќе

Протести во Белград

Под слоганот „Стоп на крвавите кошули“ вечерва започна протест во Белград пред

Повеќе

Македонија го празнува Св.Климент Охридски

8-и декември - неработен ден во чест на делата на просветителот Свети Климент

Повеќе

Проширена мрежата за јавно осветлување во Општина Богданци

Поставени се 55 нови бандери и 89 нови светилки во Богданци, Стојаково, Ѓавото

Повеќе

Се асфалтира патот Гевгелија-Негорци

Асфалтна постилка за патната делница Гевгелија-Негорци долга 6,5 километри веќе

Повеќе

60 години образовна дејност - ООУ „Крсте Мисирков“ Гевгелија

Подготвена свечена културно-уметничка програма со наслов „И ние сме Мисирков“

Повеќе

Владата исплати 60,7 милиони денари финансиска помош на општина Гевгелија

Поцков: Средства во износ од 60.700.000 денари Владата на РМ одобри за

Повеќе

 
 

 
 

Не пропуштајте ...

2014 Сите права задржани © ГевгелијаНет
Не е дозволено превземање на вестите без писмено одобрување.